Fındık üreticilerine uyarı: 5 Mart 2016’da sona eriyor

0
290

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Giresun Bölge Müdürlüğü, fındık üreticilerine sigorta uyarısında bulundu.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, fındık ürünü için sigorta sürecinin 2 Kasım 2015 tarihinde başladığı ve 5 Mart 2016’da da sona ereceği belirtildi.

Son yıllarda don başta olmak üzere çeşitli doğa olayları nedeniyle fındık ürününün riskli hale geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Frekansı ve şiddeti artan doğal riskler ve yıllar itibarıyla değişen iklim şartları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki tarımsal faaliyetleri doğrudan ve olumsuz yönde etkilemektedir. Nitekim geçtiğimiz yıllarda başta Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon olmak üzere Karadeniz Bölgesi genelinde etkili olan don riski başta olmak üzere dolu, fırtına, heyelan olayı sonucu başta fındık olmak üzere pek çok ürün zarar görmüş ve bu durum sigortası olmayan üreticilerimizin boynunu bükmüştür.”

Açıklamada, üreticilerin mağduriyetler yaşamaması için en kısa zamanda sigortalarını yaptırmaları istenilerek, “Üreticilerimizin yine olası mağduriyetler yaşamaması için zaman kaybetmeden poliçelerini yaptırmaları gerekmektedir. Aksi halde son pişmanlıklar hiçbir derde çare olmuyor. TARSİM, üreticimizin geleceğini garanti altına alması için yegane sistemdir. Şimdi gelin, vakit kaybetmeden sigortanızı yaptırın” ifadesine yer verildi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here