Fındık üreticisinde fiyatların yükseleceği beklentisi

0
203

Fındık üreticisi serbest piyasada 8 lira 75 kuruşa kadar düşen fiyatların yeniden yükseleceğine olan inancını koruyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık fiyatlarının serbest piyasada 9 liranın altına gerilediğini belirtti.

“Bu fiyatı üreticilerimizin hiçbiri hak etmiyor” diyen Soydan, “Üreticilerimiz kesinlikle böyle bir fiyatı da kabul etmiyor. Dolayısıyla deposunda fındık bulunan üreticilerimiz sabırla ürünlerini bekleterek rakamların yeniden yükselmesini bekliyor” ifadesini kullandı.

Soydan, geçen sezon 20 lira civarında olan fiyatın, bu sezon 8 lira seviyesine kadar düşmesini kimsenin öngörmediğini ifade ederek, “Düşen fiyat üreticilerimizin de psikolojisini bozdu. Çünkü böyle bir tabloyu kimse beklemiyordu. Üreticiler olarak adeta şok yaşıyoruz” diye konuştu.

Fındık fiyatının düşmesinden dolayı serbest piyasada çok ciddi belirsizlik olduğunu savunan Soydan, şöyle devam etti:

“Bir yandan üreticilerimiz fiyat düşük olduğundan dolayı ürününü pazara indirmiyor, bir yandan fiyat belirsizliğinden dolayı manavlar fındık almaya yanaşmıyor. Şu anda piyasa tıkanmış durumda. Sektörün yeniden hareketlenmesi için piyasaların canlanması lazım. Bunun için de fiyatların yeniden çift haneli rakamlara, yani 14-15 lira seviyelerine çıkması gerekiyor.”

Soydan, her şeye rağmen üreticilerin sabırla fiyat konusundaki umudunu koruduğunu kaydederek, “Üreticiler sabırla ve inatla fındığını bekletiyor. Bu direnci gösteren üreticilerimizi kutluyorum. İnşallah bu üreticilerimiz daha da mağdur olmadan fiyatlar yeniden yükselişe geçer” dedi.

– TMO yetkilileri bölgede

Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yetkililerinin bir kaç gündür bölgede temaslarda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“TMO görevlileri başta ziraat odaları temsilcileri olmak üzere temaslarını sürdürüyor. TMO, üreticilerin elinde ne kadar fındık var, öncelikle bunun tespitini yapıyor. Aynı zamanda depoların son durumu hakkında tespitler yapıyorlar. Bu görevliler bir süre sonra hazırladıkları raporları ilgili yerlere sunacak. Ondan sonra da ilk olarak depolarını, emanet fındık vermek isteyen üreticilere açacaklar. TMO fındık piyasasına yeniden böyle girecek. Bizim beklentimiz TMO’nun müdahale alımı yapması yönünde. İnşallah bu da önümüzdeki süreçte gerçekleşir.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here