Fındık üreticisinin aklındaki fiyat 15 lira

0
343

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, şu anda serbest piyasada dillendirilen fiyatların suni olduğunu, üreticinin aklındaki fiyatın en az 15 lira olduğunu bildirdi.

Karan, yaptığı yazılı açıklamada, serbest piyasada fındık fiyatının 12 lira seviyelerinden işlem görmeye başladığını belirtti.

Dillendirilen fındık fiyatının gündemden ve piyasayı düşük bir rakamdan açmaya çalışmaktan öte bir söylem olmadığını belirten Karan, “Şu anda serbest piyasada dillendirilen fiyatlar suni, üreticinin aklındaki fiyat en az 15 lira” ifadesinde bulundu.

Karan, üretici pazara birden ürün indirmediği ve emanete vermediği takdirde fiyatların kısa zamanda üreticilerin beklentisi seviyesine ulaşacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

“İhtiyacı olan üreticilerimiz mecburen ürününü ucuz-pahalı satmak zorunda kalacaktır. Onlardan isteğimiz ihtiyaçları kadar olan ürünü satmaları. Öte yandan özellikle üreticilerimizden isteğimiz kesinlikle ürünlerini emanete vermemeleridir. Emanete verilen her fındık, fiyat artışının önünde bir settir. Emanete verilen her fındık stokçunun ihtiyacının karşılanması demektir. Emanete verilen her fındık, bir yıllık emeğin ucuza gitmesi demektir.”

Geçen yıl zirai don afeti nedeniyle büyük kayıp yaşayan fındık üreticisinin bu yıl da beklediği ürünü alamadığını belirten Karan, gerçek rekolteyi toplanan ve harmana inen üründe görmenin mümkün olduğunu aktardı.

Karan, hiç kimsenin çuvala girmeyen ürün üzerinden pazarlık yapıp, üreticinin emeğine kafasına göre değer biçmemesi gerektiğini belirterek, “Bizim fındığımız değerli herkes hesabını ona göre yapsın, ona göre değer biçsin. Üreticinin dağ-bayır demeden bin bir zahmetle bir araya getirdiği ürünü üzerinden fiyat algısı oluşturmaya çalışmasın” ifadelerini kullandı.

aa_picture_20150818_6082497_web

– Fiyatı üretici kendisi belirleyebilir

Eynesil Ziraat Odası Başkanı Orhan Musaoğlu ise Karadeniz Bölgesi’nde 50 randıman fındığın 12 lira 50 kuruş ile 13 liradan işlem gördüğünü belirtti.

Satışa sunulan fındığın gerçek değerinin bu fiyat olmadığını ifade eden Musaoğlu, “Üreticilerimiz kesinlikle fındığın emanete vermemesi gerekmektedir. Sabırlı olurlar ise ürünlerini hak ettiği fiyata satacaklardır. Önümüzdeki günlerde fındığın 15 liraya kadar çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Musaoğlu, fındığını çabuk satmamakla ve emanete vermemekle fiyatı yükseltmenin üreticinin kendi elinde olduğuna dikkati çekerek, fiyatta belirleyici olanın üreticinin kendisi olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here