Fındıkta fiyat endişesi

0
253

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, serbest piyasada fındığın kilogram fiyatının 10,50 liraya kadar gerilediğini belirterek, “İlerleyen günlerde fiyatın 10 lira seviyesine inmesinden endişe ediyoruz” dedi.

Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aralık ayında 11,50-12,50 liradan işlem gören fındığın, ocak ayında yeniden düşüşe geçtiğini söyledi.

Serbest piyasada 50 randıman fındığın kilogramının 10,50 liradan işlem gördüğünü vurgulayan Yaman, “Ağustos 2015’te fındık fiyatı sezonu 12 liradan açmıştı. Fındığın fiyatı, sezon açılış rakamının da altına indi. Fındık fiyatı 10,50 liraya kadar gerilemiş durumda. İlerleyen günlerde fiyatın 10 lira seviyesine inmesinden endişe ediyoruz” diye konuştu.

Yaman, fındık fiyatının yeniden yükselişe geçeceğini düşündüğünü anlatarak, şöyle devam etti:

“Üreticimizin elinde ciddi miktarda fındık bulunmasına rağmen piyasada ürün açığı mevcut. Bu açığı kapatmak, üreticinin elindeki fındığı pazara indirmek isteyen bazı kesimler fiyat oyununa başvuruyor. Fiyatı düşürerek piyasada ve üreticilerde panik ortamı yaratılması suretiyle saklanan ürünlerin pazara indirilmesi hedefleniyor. Pazara fındık inmemesine rağmen, fiyatın sürekli düşmesi bunun kanıtı. Üreticilerimizden bu oyuna gelmemelerini istiyoruz. Biraz daha dayanmalı, sabretmeliler. Sonunda kazanan mutlaka kendileri olacaktır.”

– “Pazara inen fındık miktarı çok az”

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu ise fındık fiyatındaki düşüşe kendilerinin de anlam veremediğini söyledi.

Pazara inen fındık miktarının çok az olduğunu belirten Yanıkoğlu, “Borsa olarak yaptığımız araştırmada, pazara inen ürün miktarının son 15 yılın en düşük seviyesinde olduğunu gördük. Hal böyleyken fiyat düşüyor. Buna biz de bir anlam veremiyoruz” dedi.

Yanıkoğlu, bundan sonraki süreçte, kamuoyunda oluşan fındık fiyatının 15-20 liraya çıkacağı yönündeki beklentinin gerçekleşmesinin imkansız olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Fındık fiyatı ilerleyen günlerde toparlanacaktı ancak kimse 15-20 liralık fiyat beklentisine girmesin. Piyasanın mevcut durumuna bakıldığında bunun gerçekleşmesi imkansız gibi görünüyor. Üreticilerimize tavsiyemiz, fiyatın düşüşüyle piyasada oluşan panik havasına kapılmasınlar. Sakin ve mantıklı hareket etmeleri çok önemli. Akıllarında bir rakam belirlesinler ve o fiyat pazarda oluşunca da ürünlerini ellerinden çıkartsınlar.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here