Ana Sayfa Genel Fındıkta korkulan oldu!

Fındıkta korkulan oldu!

0
220

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2016 ürünü fındığın zirai dona maruz kaldığını, 300 rakımın üzerinde ciddi oranda hasar oluştuğunu tahmin ettiklerini ileri sürdü.

Karan, yaptığı yazılı açıklamada, dün gece orta ve yüksek kesimlerde hava sıcaklıklarının sıfırın altında 5 dereceye kadar düştüğünü belirtti.

Soğuk havanın fındığa zarar verdiğini savunan Karan, “Ne yazık ki 2016 fındık ürünümüz zirai dona maruz kalmıştır. Fındıkta korkulan olmuştur. 300 rakımın üzerinde ciddi oranda hasar oluştuğunu tahmin ediyoruz. Şu anda zirai donun boyutunu söylemek için erken, ancak ürünümüz buz tuttu. Yetkililerin yapacağı incelemelerin ardından zararın boyutu ortaya çıkacaktır. Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak fındıkta zirai don riskinin artık kaçınılmaz bir gerçek olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Karan, soğuk havanın meteoroloji verilerine göre bu gece de etkili olmasının beklendiğini aktararak, “Fındıktaki zirai don tehlikesi geçmiş değil, üreticilerimizin eli yüreğinde. Temennimiz ürünümüzün daha fazla zarar görmemesidir. Yılın 12 ayı dalın ucundaki 500 kilogram fındığa bakan üreticilerimiz var. İnşallah 2004 ve 2014 yılında yaşadığımız afetle karşı karşı kalmayız” ifadelerini kullandı.

– “Don riski Gürcü fındığını da tehdit etmekte”

Soğuk hava ve don sonrasında piyasada panik oluştuğunu öne süren Karan, şunları kaydetti:

“Serbest piyasada 9 liraya kadar düşürülen fındık fiyatı yeniden 11 liranın üzerine çıktı. 2016 ürünü fındık riske girince alıcıların hesapları tutmadı. Bilinçli bir şekilde fındık fiyatını 14 lira seviyelerinden 9 liraya kadar çekenler, evdeki hesap çarşıda tutmayınca panik oldu. Türk fındığına alternatif olarak gösterilen Gürcistan fındığı da zirai don riski altındadır. Meteoroloji verilerine göre Karadeniz havzasında etkili olan soğuk hava dalgası, fındık tarımı yapılan Gürcistan’a yöneldi. Fındıktaki zirai don riski sadece bizde etkili olmuyor. Don riski Gürcü fındığını da tehdit etmekte, birileri bunun da hesabını iyi yapsın. Gürcistan fındığını öne sürerek aba altından soba göstermesinler.”

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here