Fındıkta yüksek fiyat beklentisi

0
400

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, sezona 12 liradan başlayan fındık fiyatının 13 liranın üzerine çıktığını belirterek, “Pazara az fındık indiği ve stoklarda ürün olmadığını göz önüne aldığımızda artış hızla devam edecek gibi görünüyor” dedi.

Karan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl fındık sezonunun 10 liradan başladığını anımsattı. Karan, “2014 ürünü fındık zirai dondan etkilenmiş ve fiyat rekolte azlığı nedeniyle 10 lira gibi tarihi bir fiyattan başlamıştı” ifadesini kullandı.

Bu yıl ise bazı kesimlerin açıkladığı yüksek rekolte rakamlarına rağmen fındık fiyatının sezona 12 liradan başladığını dile getiren Karan, “12 liralık fiyat, Cumhuriyet tarihinin en yüksek açılış rakamı olmuştur. Fındık fiyatı cuma gününden itibaren hareketlendi. Pazarda 54 randıman fındık 13,80 liradan işlem görmekte” diye konuştu.

Karan, Türkiye’nin sezona stoksuz girmesi ve açıklandığı gibi yüksek rekolte olmayışı nedeniyle ilerleyen aylarda fındığın daha da değerli hale geleceğini öngördüklerini belirtti. Karan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fındık fiyatı bugünlerde çok hızlı artış gösteriyor. Sezona 12 liradan başlayan fiyat 13 liranın üzerine çıktı. Pazara az fındık indiği ve stoklarda ürün olmadığını göz önüne aldığımızda artış hızla devam edecek gibi görünüyor. Yıl başına kadar fiyatın 20 lirayı aşmasını bekliyoruz. Oluşan rakamlar şimdiden yeni mahsulün çok değerli olacağı yönünde bizlere sinyal veriyor. Şu anki fiyatlardan ürün alarak depolarına koyup ilerleyen dönemlerde yüksek fiyattan satmak isteyenler olduğu yönünde duyumlarımız var. İnsanlar fındığı artık altın gibi yatırım aracı olarak görmeye başladı. ‘Yeşil altın’ diye nitelendirdiğimiz fındık Cumhuriyet tarihin en değerli dönemini yaşamaya hazırlanıyor.”

Karan, üreticilere fındıklarını emanete vermemeleri ve pazara ihtiyacı kadar ürün indirmelerini tavsiye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here