Ana Sayfa Genel Fırtına balıkçı tezgahlarını vurdu

Fırtına balıkçı tezgahlarını vurdu

0
245

Karadeniz’de etkili olan fırtına nedeniyle tekneler denize açılamayınca Giresun’daki balıkçı tezgahları boş kaldı.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz’de 4 gündür şiddetli fırtınanın etkili olduğunu söyledi.

Fırtına nedeniyle balıkçı teknelerinin denize açılamadığını belirten Arslan, “Şu anda balıkçı tekneleri, limanlar ve barınaklarına sığınmış durumda. 4 gündür denize açılamıyorlar” dedi.

Arslan, teknelerin denize çıkamaması nedeniyle tezgahların boş kaldığını vurgulayarak, “Giresun genelinde balıkçıların büyük kısmı iş yerlerini açmıyor. Çok az balıkçımızın tezgahlarında balık bulunuyor. Onlar ise Marmara Denizi’nden avlanıp bölgemize gönderilen balıklar” diye konuştu.

Giresun Kumyalı Balıkçı Barınağı’nda fırtınanın dinmesini bekleyen tekne kaptanı Murat Daban ise 4 gündür barınakta fırtınanın dinmesini beklediklerini söyledi.

Daban, fırtına nedeniyle barınakta bekledikleri sürede teknenin bakımı ile ağ tamiratı yaptıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hamsi ve istavrit avı gerçekleştiriyoruz. 4 gündür ise fırtına nedeniyle denize açılamıyoruz. Giresun’daki bu barınağa sığındık ve fırtınanın dinmesini bekliyoruz. Bu zamanı da boş geçirmiyoruz. Teknemizin bakımı ile ağ tamiratı yapıyoruz. Yine tayfamız iyice dinlenme fırsatı yakaladı. Denize açılmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah biran önce fırtına diner de yeniden denize açılabiliriz”

Balıkçı Emrah Yüksel ise teknelerin denize açılmamasının tezgahtaki balığı vurduğunu belirtti.

Yüksel, hamsi fiyatının 15 liraya yükseldiğini kaydederek,”Tezgahlardaki balık fiyatları neredeyse yüzde 100 artmış durumda. Hafta başında 7 lira olan hamsinin fiyatı bugün 15 liraya yükseldi. Yine mezgitin fiyatı 10 liradan 20 liraya, istavritin ise 7 liradan 15 lira çıktı. Çinekopun fiyatı da birkaç gün önce 15 lira iken bugün 25 lira oldu” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here