FİSKOBİRLİK dünyada adından söz ettirecek

0
301

Yaklaşık 200 milyon liralık borcu 9 yıl içerisinde 1 milyon liraya indiren Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), yenilikçi, çağa ayak uyduran anlayışıyla dünyada adından söz ettirmeyi hedefliyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldikleri 2007 yılında büyük kısmı üreticiye olan yaklaşık 200 milyon lira borç olduğunu söyledi.

Öncelikle ellerindeki atıl değerleri paraya çevirmeye çalıştıklarını belirten Bayraktar, “Gayrimenkul satışı yaptık, TMO’nun deposunda atıl olan ürünü aldık işleyerek para kazanmaya çalıştık. Kurumu yeniden yapılandırmaya gittik” dedi.

Bayraktar, değer üretebilecek kurumları aktif hale getirmeye çalıştıklarını dile getirerek, “Örneğin EFİT AŞ, yeni ürünler, Türkiye’de ve dünyada pazarlara sunmakla ilgili yeni bir zihniyet değişikliği yaptık. Tasarruflar sebebiyle her yıl 25 milyon lira tasarruf sağladık. Yeni ürünler nedeniyle ciddi bir pazar payımız oluştu. Hükümetle iş birliği dolayısıyla aldığımız ürünleri doğru yöntemle ve doğru metotta kullandık ve ciddi değer ürettik. Bugün Allah’a şükür FİSKOBİRLİK borcu olmayan yeni ürünleri piyasaya sunmaya çalışan, yeni pazarlama ağı oluşturan, dünyanın birçok alanında temsil vermeyle ilgili bir faaliyet içinde olan bir kurum haline geldi” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK’in alacağı daha çok yol olduğunu belirten Bayraktar, “Bir sürü borç ödemişiz, piyasa yayılıyoruz bu kurum ama alması gereken yolun daha yüzde 10’unu almış. Yüzde 90’lık bir alan var bu yüzden çok iddialı konuşuyorum 3-5 yıl içerisinde bırakın Türkiye’de dünyada bile FİSKOBİRLİK deyince herkes duracak” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, çağa ayak uydurulamadığında yok olup gidilebileceğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben eskide direneceğim, eskiden bu yöntemle üreticiye katkı sunuyordum, demek slogandan öteye geçmiyor. Siz belki birkaç yıl çabalıyorsunuz ama sonra yok olup gidiyorsunuz. Biz diyoruz ki üreticiye, ortaklara, Türkiye’ye fındıkçıya faydalı olmak istiyorsanız kurum olarak çağın gereklerine ayak uyduracaksınız. Rekabet edebilir şartlara ulaşacaksınız, güçlü olacaksınız. Zaten güçlü olunca piyasayı kontrol etmek sizin elinizde. Çok net söylüyorum biz çok zor süreçleri geçtik, tabiri caizse FİSKOBİRLİK, okyanusları atlattı, denizleri atlattı önümüzde küçük akarsular var. 3-5 yıl sonra sadece Türkiye demiyorum, tüm dünya FİSKOBİRLİK deyince duracak.”

– Televizyonlarda FİSKOBİRLİK’in reklamları yer alacak

Temel meselenin alınan ürünleri artı değer katarak piyasaya sunmak olduğunu belirten Bayraktar, “Para orada var, dünya bunu böyle yapıyor. Bizim aslında bu anlamda entegre tesisimizi büyütmek gibi hedeflerimiz var. Yeni yatırımlarımız var, yeni ürün çalışmalarımız var, Ar-Ge çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, birkaç ay içerisinde tüm ulusal kanallarda FİSKOBİRLİK’in ürünleriyle ilgili çok ciddi reklamların yer alacağını dile getirerek, “Reklam bütçesi ciddi bir iştir, o bütçeyi hazırlayan kurum bir şeyler yapıyor demektir. Dolayısıyla biz üreteceğiz yeni ürünler ortaya koyacağız yeni yatırımlar yapacağız, dolayısıyla üreteceğiz, kaliteyi yakalayacağız ki bir çok üründe bu noktaya geldik, satacağız para kazanacağız” diye konuştu.

– Birçok ülkede temsilcilikler var

Almanya’da Çin’de Amerika’da ve Fransa’da temsilciliklerin olduğunu anlatan Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çin’e ürün gönderdik, Suudi Arabistan’da temsilcilik kuruyoruz. İngiltere ile irtibat halindeyiz. İhracat yapıyoruz ama çok yüksek rakamlar değil, iki yıldan beri bu tür faaliyetleri girdik. Nihai ürünlerimizden yolluyoruz. Romanya’da temsilciliğimiz var balkanlarda temsilciliğimiz var, fındıktan ziyade nihai ürün vermeye çalışıyoruz.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here