Gebelere “grip” uyarısı

0
276

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, gebelerde gribin ağır seyredebildiğini, zatürre ve solunum yetmezliğine yol açabileceğini söyledi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı da olan Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, grip mevsiminde gebe olanlar ve yeni doğum yapan annelerin gripten korunmak için çok dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.
Gebelerde gribin ağır seyredebildiğini, zatürre ve solunum yetmezliğine yol açabileceğini vurgulayan Özlü, “Gebelerin ve yeni doğum yapmış annelerin grip sezonunda çok dikkatli olmaları gerekir. Mümkün oldukça kapalı alanlarda kalabalıklarla temastan kaçınmalılar. Kapı kolları, otobüs ve metrolardaki tutamaçlar, merdiven korkulukları, musluk başlığı gibi herkesin dokunduğu yüzeylere dokunmamaya çalışmalılar” dedi.
Prof. Dr. Özlü, bu tür yerlerle temasın ardından ellerin, göz, ağız ve buruna dokundurulmaması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Eller sık sık su ve sabunla iyice ovuşturularak yıkanmalı. Başkalarının kullandığı ortak havlularla kurulama yapılmamalı, genel klozetler ise kullanılmamalıdır. Hapşıran, burnu akan, ateşi olan yani grip belirtileri gösteren kişilerle tokalaşma ve öpüşmeden kaçınmak gerekir. Dengeli beslenme, uyku düzeni, stresten uzak kalma gibi genel direnci koruyan hususlara da ayrıca dikkat edilmeli.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here