Giresun 2. OSB’de ilk fabrikanın açılışı yapıldı

0
259

Giresun 2. OSB alanında kurulan ilk fabrika, törenle açıldı.

Törende konuşan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, OSB alanının kamulaştırılması için çok yoğun çaba harcadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Biz bütün arkadaşlarımızla bir ekip olarak bu yatırımın Giresun’a kazandırılması konusunda çok ısrarlı davrandık. 2 yıl boyunca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının tüm Türkiye’de organize sanayi bölgelerinin arsa istimlak bedeli olarak toplam ayırdığı rakamın tamamını 2 yıl boyunca sadece burası için kullandık. Tüm Türkiye için ayrılan ödenek, hatta yetmedi, ilave olarak yine Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı üzerinde ilave ödenek aktardık. Bu yönüyle de gerçekten Türkiye’de bugüne kadar en pahalı realize edilen, gerçekleştirilen organize sanayi bölgesidir.”

Canikli. 2. OSB’nin turizm kenti olan Giresun’un bu özelliği kaybolmadan sanayileşmesinin hayata geçtiği bir proje olduğunu ifade ederek, “Çevreyi bozmadan, sınırlı araziye rağmen bu projeyi hayata geçirdik. Bugün burada Giresun’un geleceğini büyük oranda şekillendirecek, ekonomisini hareketlendirecek önemli bir proje olan 2. OSB’nin ilk yatırımını açıyoruz. OSB ile birlikte Giresun sanayileşme alanında çok önemli bir adım atmıştır” diye konuştu.

İşletme ruhsatını Canikli’den alan fabrika sahibi Altuğ Karaibrahim, OSB alanına ahşap pelet fabrikası açtıklarını belirterek, çevreye duyarlı, tamamen doğal olan pelet yakıtının vatandaş için de çok ideal olduğunu kaydetti.

Açılış törenine, Giresun Valisi Hasan Karahan, 2. OSB Bölge Müdürü Mete Bahadır Yılmaz, Bulancak TSO Başkanı Ali Fatoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here