Giresun Kalesi’ne yeni seyir terası

0
272

Giresun Kalesi’nde bir süre önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapımına başlanılan seyir terası tamamlanarak vatandaşların kullanımına sunuldu.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hulisi Güleç, seyir terasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Giresun Kalesi’nin 1’inci derece arkeolojik sit alanı olduğunu söyledi.

Kaledeki küçük mağaranın önündeki seyir terasını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gönderdiği ödenekle yaptıklarını belirten Güleç, şöyle konuştu:

“Seyir terasının yapımını 2015 yılı sonu itibarıyla tamamlayarak turizme açtık. Terası ister istemez doğal alan üzerine yapacaktık, birtakım inşaat çalışmaları oldu, halkımız tarafından tepkiler oldu ancak biz bunu dahi yaparken kalenin doğal, arkeolojik yapısına bağlı kalarak, doğal yapıya uygun bir teras yaptık. Tamamen ahşap kaplama, basamaklar şeklinde kademe kademe yükseltilerek yapıldı, şu anda turizmin hizmetine girdi.”

Güleç, Giresun Kalesi’nin Doğu Karadeniz’de şahsına münhasır özelliği olan bir alan olduğunu ifade ederek, “Çevremizde şehir merkezinde olup da turizm ve mesire olarak kullanılan hiç bir kale yok. Biz de bu kalenin önemini bildiğimiz için buranın tarihi dokusunu da zarar vermeden halkın kullanımına açmaya çalışıyoruz. Halkın rahat kullanması için bir alt yapı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here