Giresun’da “Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü”

0
292

Giresun Belediyesi Cumhuriyet haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla “Büyük Cumhuriyet Yürüşüyü” düzenlendi.

Yeniyol mevkisinde toplanan vatandaşlar belediye bandosu eşliğinde Türk bayraklarıyla Debboy mevkisi, Cemal Gürsel Caddesi ve tabaklar geçidi güzergahından Atatürk Meydanı’na yürüdü. Burada havai fişek ve lazer gösterisi gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, burada yaptığı konuşmada, 19 Mayıs 1919’da Atatürk Samsun’a çıktığını ve ülkeyi kurtardığını söyledi.

Giresun’un hiç işgal görmemesine rağmen binlerce insanını Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiğini belirten Aksu, “Giresunlu’lar her yerde vardı ve ülkeyi kurtarmak için binlerce şehit verdi. Biz onların torunlarıyız. Ülkemizin başı yine dara düşerse biz yine buradayız. Bizler Osmanağa’nın torunlarıyız” dedi.

Aksu, son günlerde yaşanan terör olaylarının herkesi üzdüğünü dile getirerek, “Bir PKK vardı, bir de IŞİD belasını çıkardılar. Bizden uzak Allah’a yakın olsunlar. Bu millet bunlara asla geçit vermeyecek. Bu bayrak bu ülkeden inmeyecek. Atatürk’ü ve Cumhuriyeti yok sayanlara bir gün hesap sorulacak. Hepinizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum, esen kalın” diye konuştu.

Yürüyüşe CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, MHP Giresun Milletvekili Orhan Erzurum, bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here