Giresun’da Kar Yağışı Fındık Üreticisini Tedirgin Etti

0
354

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, dün geceden bu yana kar yağışının orta ve yüksek kesimde devam ettiğini belirterek, “Çok şükür dün gece zirai don gerçekleşmedi. Bugün bahçelerde yaptığımız incelemelerde zirai don yaşandığına dair bir bulguya rastlamadık ancak tehlike henüz geçmiş değil” dedi.

Karan, merkeze bağlı Karaali köyünde gazetecilere yaptığı açıklamada, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle fındık ağaçlarının erken uyandığını söyledi.

Giresun’un 400 ila 750 rakım arasında kalan bölgelerinde dün akşamdan itibaren kar yağışının etkili olduğunu ifade eden Karan, bunun fındık bahçeleri için büyük tehlike yarattığını vurguladı.

Karan, orta ve yüksek kesimlerde yaptıkları tespitlerde sıcaklıkların 2 ile 4 derece arasında olduğunu, sıfırın altına inmesi halinde yeni mahsul ürünün zirai dondan olumsuz etkileneceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün geceden bu yana kar yağışı orta ve yüksek kesimde devam ediyor. Çok şükür dün gece zirai don gerçekleşmedi. Bugün bahçelerde yaptığımız incelemelerde zirai don yaşandığına dair bir bulguya rastlamadık ancak tehlike henüz geçmiş değil. Kar yağışı sürdüğü sürece risk devam edecektir. Birkaç gün daha 400 ve üzeri rakımlı bölgelerde zirai don riskiyle karşı karşıyayız. Bahçeleri yakından takip ediyoruz. Gelişmeleri izliyoruz.”

Fındık bahçelerini zirai dona karşı koruyacak pek fazla tedbir bulunmadığına işaret eden Karan, “Üreticilerimize bahçelerinde lastik, saman ve çalı gibi maddeleri yakarak dumanlama yapmalarını öneriyoruz. Gerçi çok etkili bir yöntem değil ama zirai donun etkisini bir nebze azaltacaktır. Endişeli bekleyiş içerisine girdik. Üreticimizin eli yüreğinde. Dün geceyi korku içerisinde geçirdiler. Birkaç gün daha korku içerisinde yaşamaya devam edecekler. Dua etmekten başka yapabilecekleri bir şey yok. Allah üreticimizin yardımcısı olsun” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here