Giresun’da “otlu lezzetler” yarıştı

0
226

Giresun’da ot ve bitkilerle yapılan yöresel yemek yarışmasında, “yarmalı yaprak sarması”, “sakarca kızartması”, “ısırgan yağlaşı” yemekleri ile “goca karı gerdan”, “fındıklı patlıcan” ve “Isırganlı kadayıf” tatlıları derece kazandı.

Turizm Haftası dolayısıyla Yeşilgiresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen “Yöresel Tatlar ve Tatlılar” yarışmasında ısırgan, sakarca, melocan gibi otlar kullanılarak farkı lezzetler ortaya çıkarıldı.

Maharetli ellerle hazırlanan yemek ve tatlılar jürinin beğenisine sunuldu.

Oylama sonucunda yöresel yemeklerde Hülya Aygün’ün yarmalı yaprak sarması birinci, Ömral Sarı’nın sakarca kızartması ikinci, Canan Öz’ün ısırgan yağlaşı üçüncü oldu.

Yöresel tatlılarda da Ayşe Bulam’ın “goca karı gerdan tatlısı” birinci, Hülya Aygün’ün “fındıklı patlıcan tatlısı” ikinci, Nihat Eray Vural’ın “ısırganlı kadayıf sarması” üçüncü seçildi.

– Vejetaryen mutfağı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hulisi Güleç, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışmadaki yemeklerin çoğunun “vejetaryen mutfağı”na uygun ot ve bitkilerden oluştuğunu söyledi.

Türkiye’nin yemek yönünden dünyanın en zengin mutfağına sahip olduğuna işaret eden Güleç, “İlimize gelen herkes bitkisel yemeklerden oluşan lezzetleri tadıyor ve hayran kalıyor. Karadeniz bol yağış alan bölge olduğu için hakikaten nadir bitkilerden de oluşan bir bitki örtüsü var. Bu bitkiler mutfağımızda değerlendirerek Giresun mutfağı ortaya çıkarılmış.” dedi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here