Gökyüzünde İHA grupları dolaşacak

0
242

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, İHA Sistemleri Yol Haritası başlıklı bir rapor hazırladı.

Raporda, 2050’ye kadar olan dönemi kapsayan geleceğin muhtemel harekat ortamı ve bu ortamda İHA sistemlerinin ortaya çıkaracağı veya geliştireceği kullanım konseptlerine ilişkin öngörülere yer verildi.

Rapora göre, 2000’li yılların başından itibaren İHA sistemlerinin sayısı ve çeşitleri artarken, aynı zamanda kabiliyetleri de oldukça gelişti ve askeri güvenlik ortamına yeni bir anlayış geldi.

-Hava savunması İHA odaklı olacak –
21. yüzyılla birlikte konvansiyonel savaş tehlikesinin önüne asimetrik tehditler çıkmaya başladı. Ancak Ukrayna ve Uzakdoğu’daki gerginlikler, Ortadoğu’nun kararsız ortamı, Afrika’nın yeniden şekillenen yapısı, enerji, gıda ve su kaynaklı muhtemel krizler dikkate alındığında, gelecekte konvansiyonel savaş ortamına uygun İHA sistemlerinin ön plana çıkacağı öngörülüyor.

-İHA’larda enerji silahları kullanılacak –
Günümüzde insanlı hava araçlarıyla gerçekleştirilen hava harekat görevlerinin büyük bir kısmı, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak gelecekte İHA sistemleriyle yapılmaya başlanacak. Ancak bu durum, gelecekte bir noktada hava kuvvetlerinin sadece İHA’lardan oluşacağı ve pilotların işsiz kalacağı anlamına gelmiyor. Bazı görevlerin tamamı İHA sistemleriyle gerçekleştirilirken, birçok hava harekat görevinde ise hem insanlı hem de insansız hava araçları kullanılacak.

Rapora göre, yakın, orta ve uzun vadede İHA teknolojisine yönelik bazı öngörüler şöyle:

– Hava kuvvetlerinin asli unsuru olan savaş uçaklarının insansız versiyonları 2035 ve sonrasında görülmeye başlanacak.

– Hava kuvvetlerinin stratejik seviye kullanımında büyük değişiklik yapacak hipersonik uçuş kabiliyetli İHA sistemleri uygulamalarıyla da 2035 yılı ve sonrasında karşılaşılacak.

– Geleceğin askeri İHA uygulamalarının gerçekleşmesi için birçok alanda teknolojik ilerlemeye ihtiyaç duyuluyor. Bu gelişimin temel belirleyici unsurları otonomi, yapay zeka, gelişmiş insan-makine arayüzü ve beyinle kontrol olacak. Otonomi sayesinde, kontrol döngüsü içinde insan olmadan İHA sürü halinde görev yapabilecek.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here