‘Gönüllü özel harekatçıların’ zorlu eğitimi

0
277

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan polisler, vatanı için her şeyden vazgeçebilen gönüllü polis memurlarından oluşuyor.

Ailelerini geri planda tutarak “önce vatan” diyen özel harekat polisleri, tehlikeli görevlerde ön plana çıkıyor, doğu ve güneydoğudaki illerde teröristlere göz açtırmıyor.

304e22be3735d4a176ad4492b3d3ebf1_k

Özel harekatçılar arasına katılmak isteyen polis memurlarından bazıları, eğitime giderken ailelerine dahi haber vermiyor. Türkiye’de zaman zaman açılan eğitimlerden biri de geçen hafta başladı. Öncelikle 500 polis eğitime alındı.

Anadolu Ajansı ekibi de yeni eğitime başlayan özel harekat polislerinin bir gününü görüntüledi.

Güne tıraş olarak başlayan gönüllü kursiyerler, kahvaltı ve sabah sporunun ardından eğitime geçiyor.

İşlerinin ehli eğitmenler, kursiyerlere temel bilgilerin yanı sıra atış eğitimi de veriyor. Kursiyerler, fizik kondisyonları için de sürekli spor eğitimine tabii tutuluyor.

“Gece gündüz her şartta görev….”

Özel harekatta görevli Komiser Şener İzgi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu birimdeki polislerin, gece gündüz her türlü şartta görev yapabildiğini söyledi.

Her şeyin gönüllülük esasına dayalı olduğunu belirten İzgi, eğitilen memurların kursların ardından doğu ve güneydoğu illerinde görev aldıklarını dile getirdi.

İzgi, eğitime katılanların 100 üzerinden değerlendirildiğini ve 85’in altında kalanların yetersiz görülüp elendiğini vurguladı.

Kursa katılan herkesin mezun olamadığına dikkati çeken İzgi, özel harekat personelinin ailesine çok az zaman ayırabildiğini ifade etti.

Komiser İzgi, şöyle konuştu:

“Özel harekat personelinin çok fazla beklentisi yoktur. Burada bizim aşıladığımız vatan sevgisi, bayrak sevgisi… Tek amaçları ezanların dinmemesi, bayrağın inmemesi, toprağımıza namahrem elinin değmemesidir. Özel harekat polisimiz vatan için canını seve seve feda eder. Birinci öncelik vatan ve millettir. Ailesini çok fazla ön planda tutmaz. Gittiği yerlerde dönüşü olmama ihtimalinin yüksek olduğunun bilincindedir. Bizim vatandaştan istediğimiz bize manevi destek olmaları, bize güvenmeleri. Devletin varlığını biz onların yanında hissettirmeye çalışacağız. Onlar da bize güvensinler. Bize bol bol dua etsinler. Vatan ve millet aşkı için, ezanımız, bayrağımız, toprağımız için bize dua etsinler. Tek isteğimiz bu.

Mesai arkadaşlarımızı şehit veriyoruz. Canımız yanıyor ama bu hiçbir zaman bizi durdurmayacak. Mücadelemize devam edeceğiz, mücadeleden taviz vermeyeceğiz. Her şey vatanımız için.”

Aileleri ikinci planda

Özel harekat polis memuru Ramazan Tepehan da 1993’ten beri bu birimde bulunduğunu, pek çok ilde görev yaptığını ve uzun zamandır da eğitmen olduğunu anlattı.

Özel harekatçılar için görevin öncelikli olduğuna işaret eden Tepehan, “Bizim için her şeyden önce görevimiz, devletimiz, vatanımız, milletimiz gelir. Ailemiz, özel hayatımız, yaşantımız ikinci plandadır. Yılın 7-8 ayını, il dışında Güneydoğu’da görevde, kurslarda geçiririz. Bizim için her şeyden önce vatan, millet, devlet” diye konuştu.

Çocuk sahibi olduğunu kaydeden Tepehan, “Onlar ikinci planda” dedi. Kursiyerlerin daha önemli olduğunu vurgulayan Tepehan, görevlerini yaptıkları sürece çocuklarının da daha huzurlu bir toplumda yaşayacağını söyledi.

Farklı ülke polislerine de eğitim veriliyor

Kursiyerler akşam yemeğinin ardından gece eğitimleri yoksa istirahate çekiliyor.

Geçen hafta eğitime başlayan kursiyerler, başarı gösterir ve eğitmenlerinin de görüşü olumlu olursa 3,5 ay sonra göreve başlayacak.

Eğitimlerini tamamlayabilen kursiyerler, terörle mücadele için Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gönderilecek.

Özellikle terör örgütüne karşı verilen mücadeleyle ön plana çıkan özel harekat polisleri, uçak, araç, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarma, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlama, sivil havacılığa açık havalimanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etme gibi görevleri üstleniyor.

Özel harekat polisleri, görevleri yerine getirebilmek için modern silah, mühimmat ve araç gereçlerle donatılıyor.

Türkiye’de gönüllü polislere sunulan özel harekat eğitimi, farklı ülkelerin polislerine de anlaşma karşılığında veriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here