Gümüşhane’ ye Satala ve Krom Müjdesi

0
386

Karadeniz Bölgesinin kıyı şeridi ve iç kesimlerinde yer alan aralarında Gümüşhane’nin de bulunduğu 9 ilin turizm potansiyelinin konuşulduğu ve dört Bakanın katılımıyla gerçekleştirilen Kültür Turizm Bölge Çalıştayında Gümüşhane’yle ilgili önemli çalışmalar ortaya çıktı.

Krom Vadisinde 7 kilisenin restorasyonu programa alınırken vadiye büyük önem verildiği gözlendi. Turizm Bakanlığı yetkililerinin Krom Vadisi’ni kültür turizmine açmaya kararlı oldukları gözlendi.

Bakanlık yetkilerinden İrfan Ünal’ın Kelkit Satala Antik Kent’in ortaya çıkarılması için çalışmaların son aşamaya geldiği ve ihale şartnamesinin ilgili komisyon tarafından incelendiğini söyledi. Ünal, “Satala Antik Kent’in ihalesi Nisan ayında sonuçlanmış. Antik Kent’i ortaya çıkarma çalışmalarına da Haziran’da başlanır” dedi.

Öte yandan Gümüşkoza’nın aylardır yazdığı turizm meclisi toplantısı bu hafta sonu yapılacak. Kent dinamiklerinin iradesiyle bir araya gelip Gümüşhane’nin turizmde yol haritasını ortaya çıkaramadı. Trabzon 4. kez turizm meclisi toplantısı yapmasına rağmen Gümüşhane bunu bir kez bile yapmadı. Şimdi turizm bakanı Mahir Ünal talimat verince bu hafta sonu yapılacak. Bakan Ünal’ın talimatı gereği Cumartesi ya da Pazar yapılacak olan Gümüşhane Turizm Meclis Toplantısı’nda hangi hususların öne çıkacağı merak ediliyor.

Bize göre Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın ile DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım’ın mutlaka toplantıya davet dilmeli. Zira bu yıl bölgeye gelmesi beklenen 600 bin Arap turistten Gümüşhane de artık faydalanmalı.

 

Gümüşkoza

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here