Gürcistan’daki çay bahçelerini incelediler

0
258

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, “Çay tarımı yapılmaya elverişli olan bölgede çayın terk edildiğini gördük. Rize ve bölgesinde bir milyon insan geçimini çaydan sağlamaktadır. Çayımıza iyi bakmazsak biz de bu hale geliriz” dedi.

Paliç, Rize’deki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 36 kişilik heyetle Gürcistan’ın Acara bölgesine giderek çay tarımı yapılan alanlarını  inceledi.

İlk olarak bir çay fabrikasını gezen heyet, daha sonra çay bahçelerinde incelemede bulundu.

Paliç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Gürcistan’da çay bölgesini gezdiklerini belirterek, “Çay tarımı yapılmaya elverişli bölgede çayın terk edildiğini gördük. Rize ve bölgesinde bir milyon insan geçimini çaydan sağlamaktadır. Çayımıza iyi bakmazsak biz de bu hale geliriz. Bütün arkadaşlarla bölgeyi gezdik ve inceledik. Bu bölgenin bu kadar güzel yapısına rağmen çaya iyi bakılmadığı ve terk edildiği zaman ne hale geldiğini görmekteyiz” diye konuştu.

Gürcistan’da, Türkiye’den önce çay üretildiğini belirten Paliç, “Buranın arazi yapısı bizden çok daha iyidir. Bizim çaylıklarımız şu an bakımlıdır. O kadar engebeli arazi yapmamıza rağmen çaylarımızı topluyoruz ve bakımını yapıyoruz. Fabrikalarımız da çalışıyor. Gürcistan’da çay tarlaları bu halde olduğu için fabrikalarının ne halde olduğunu gördük. Bu sektör burada tamamen terk edilmiş. Bu sektörün burada bir daha düzeltilmesi zordur. Bu bölgeyi gezerek çayın ne hale düştüğünü yerinde gördük. Bizim çayın kıymetini bilmemiz gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi de Rize’de yetişen çayın kıymetini bilmeleri gerektiğini vurgulayarak, “ÇAYKUR ve özel sektörün kıymetini bilmemiz lazım. Çay sanayicisi olmazsa bizim çayımız para etmez. Gürcistan’a bir musibet gelmiş. Bizim o musibeti bulmadan elimizdeki çaya ve ÇAYKUR’a sahip çıkmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Ziraatçiler Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman ise çayın ilk başlangıç noktasının Gürcistan olduğunu vurgulayarak, “Çayın başlangıç noktasında ürünün insan boyunda olması, terk edildiği zaman ne hale geleceğini göstermektedir. Bizim ülkemizde çaya sahip çıkılması gerekmektedir. Çayın alternatifi yine çaydır. Bundan vazgeçilmemesi gerek. Eğer vazgeçilirse bu kadar verimli topraklarda çayın ne hale geldiğini gördük. Üreticimizin her zaman bahçesine sahip çıkması gerek. Sanayicinin de üreticiye sahip çıkarak birlikte bu sektörü canlı tutması gerekir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here