“Güvey başı dolama” geleneği düğünlere renk katıyor

0
259

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yüzyıllardır uygulanan “güvey başı dolama” geleneği, düğünlere renk katıyor.

Osmanlı döneminden itibaren sürdürülen “güvey başı dolama” geleneği, Alaplı’nın önemli kültürel değerleri arasında yer alıyor. Damadın, bir arkadaşının evinde düğünden bir gün önce eğlenmesiyle başlayan gelenek, sabah tıraş ve damatlığın giydirilmesiyle sürüyor.

Arkadaşının evinden davul zurna ve köçek eşliğinde alınan damat, babaevine kadar yürüyerek giderken tebrikleri kabul ediyor. Burada Türk bayrağı üzerinde ellerine kına yakılan damat ve sağdıçları, Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından büyüklerin elini öperek hayır dualarını istiyor.

Daha sonra gelin evine giden damada, oturdukları sofrada sağdıçları tarafından gözleme ve kaymak yedirilmesinin yanı sıra evliliğin bir ömür boyu tatlı geçmesi için hazırlanan şekerli su içiriliyor.

Bereket için masaya bozuk para bırakan damadın daha sonra gelini evinden almasıyla devam eden eğlencen sonrasında düğün sona eriyor.

Osmanlı köyünde “güvey başı dolama” geleneği eşliğinde Selda Koçak’la dünyaevine giren damat Mehmet Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençlerin değerlerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Türk bayrağını öperek erkeklerin eline kına yakılmasını çok önemsediklerini anlatan Koçak, “Gençler olarak bu geleneklere sahip çıkarak yaşatmamız gerekir. Bu bizim kültürümüzdür. Yeni evlenen her çiftin kendi bölgesine has gelenekleri yaşatarak sonraki nesillere aktarması gerektiğini düşünüyorum. İlçe merkezinde yaşamamıza rağmen köyümüze gelerek geleneklerimizi yaşatarak dünya evine girmek istedik. Çok mutluyuz” diye konuştu.

– “Tüm köylerde gelenek yaşatılıyor”

Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Uludağ da “güvey başı dolama” geleneğinin ilçedeki bütün köylerde yaşatılmaya çalışıldığını belirtti.

Geçmiş yıllarda düğünlerde yöresel kıyafetlerin giyildiğini artık bunun yerini damatlığın aldığını anlatan Uludağ, “Eskiden damadın başındaki sarık, sağdıçlar tarafından bezle dolanırdı. Bunun anlamı o erkeğin artık evli olduğunu göstermektir. Kına ise evlenen çiftlerin birbirlerine bağlılığını yansıtıyor. Damada evlilikleri bir ömür tatlı olması için şekerli su içirilmesi de günümüzde halen yaşatılıyor” ifadesini kullandı.

Osmanlı köyü Çandarlı Mahallesi Camisi din görevlisi Yavuz Selim Demir ise Alaplı’nın köylerinin gelenek ve göreneklerini yaşatmasıyla örnek olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here