Hem müezzinlik hem de judo antrenörlüğü yapıyor

0
248

Kastamonu’nun Abana ilçesinde bir camide müezzin olarak görevli 37 yaşındaki Ümit Yavuz, boş vakitlerinde de judo antrenörlüğü yapıyor.

Fatih Camisi’nde görevini sürdüren Yavuz, çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu ve yaptığı judoyu çocuklara ve gençlere sevdirmek için Bozkurt Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü desteğiyle ücretsiz judo kursu açtı. Yaşları 10-17 arasında değişen yaklaşık 50 öğrenciye judo eğitimi veren Yavuz, öğrencileriyle katıldığı müsabakalardan dereceyle dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

Yavuz, AA muhabirine, judoya 1993-1997 yıllarında öğrencilik döneminde başladığını anlattı. Katıldığı müsabakalarda kilosunda çeşitli dereceler aldığını belirten Yavuz, din görevlisi olup Abana’ya atandıktan sonra spora ara vermek zorunda kaldığını söyledi.

– “Kurs, sosyal yaşantılarına ve eğitimlerine olumlu yansıyor”

Bir süre sonra yaşadığı ilçede judonun pek bilinmediğini fark ettiğini dile getiren Yavuz, Abana’ya yakın ilçelerden Bozkurt’ta kurs açtığını aktardı. Kısa sürede yoğun ilgi gören kurs sayesinde judoyu çocuklara sevdirmeyi başardığını vurgulayan Yavuz, “Çocukların spora gösterdiği ilgiden memnunum. Savunma sporu judoyu çocuklara öğretmenin gayreti içindeyim. Çocuklar judo kursu sayesinde boş vakitlerini zararlı alışkanlıklardan uzak spor salonunda geçiriyor. Bu, sosyal yaşantılarına ve eğitimlerine de olumlu yansıyor. Çocuklar bizim geleceğimiz, onları seviyoruz ve sporu sevdirmek için emek harcıyoruz” diye konuştu.

Judonun kurs açmadan önce yörede pek bilinmediğine dikkati çeken Yavuz, yaptıkları çalışmaların kısa sürede meyvesini verdiğini, şimdi farklı gruplarında yaklaşık 50 öğrencinin aktif şekilde kursa geldiğini ifade etti.

Yavuz, ilçeyi bölgesel ve il içi judo müsabakalarında başarıyla temsil etmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden, “Anadolu Yıldızlar Ligi turnuvasında ikincilik ve üçüncülük aldık. Türkiye genelindeki okul sporlarında da derecelerimiz mevcut. Türkiye şampiyonalarına katılarak derece almayı ve başarımızı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

– Hedefi milli takıma girmek

Kursa katılan öğrencilerden 15 yaşındaki Olcay Demirci ise kursa katılmadan önce judo hakkında bilgisi bulunmadığını, antrenörleri Ümit Yavuz sayesinde bu spora ilgi duymaya başladığını söyledi.

Judonun kendisi için bir yaşam biçimi haline dönüştüğünü anlatan Demirci, şöyle konuştu:

“Kastamonu’yu ve ilçemizi çeşitli müsabakalarda temsil ettik, madalya kazandık. Düzenli şekilde idmanlarımızı yapıp müsabakalara katılıyoruz. Bunun ödülü olarak da dereceye girip madalya alıyoruz. İki yıldır judo yapıyoruz, hocamızın sayesinde bu spora başladık. Kendimizi geliştirip boş vaktimizi verimli şekilde değerlendiriyoruz.”

Demirci, Türkiye şampiyonalarında derece yaparak milli takıma girmeyi hedeflediğini, bunun için antrenörünün öncülüğünde çalışmalarına devam ettiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here