Herkes bu tabelaya bakıyor

0
268

Gümüşhane’nin merkeze bağlı eski Erzurum yolu üzerinde ki Kale köyünde eski bir dükkanda bulunan 60 yıllık reklam tabelası kendisine bakanların şaşırtarak, bakanın bir kez kendisine bakmasına neden oluyor.

İl merkezine 24 kilometre mesafede bulunan ve bir dönem nahiye olan Kale köyünden geçen eski Erzurum-Trabzon karayolunun faal olduğu ve köyde ki ticari hayatın hareketli olduğu günlerden kalan tabelada bulunan metin, resmedilen ayakkabı ve kadın model hangi yönden bakarsanız bakın onlar da size bakıyor.

Ali Saraç adlı sanatçı tarafından yaklaşık 60 yıl önce yapıldığı tahmin edilen tabelada kullanılan boya hala ilk günkü canlılığını korurken, o dönemden kalan 3 boyutlu teknik ise bugün yaşayan insanları şaşkınlığa sürüklüyor.

Köy Muhtarı Aslan Tokmak, köyün yaşlılarına sorulduğunda tabelanın en az 60 yıl önce yapıldığı bilgisine ulaştıklarını belirterek, o zamandan beri korunarak bugünlere kadar geldiğini söyledi.

Burayı bilen vatandaşların gelip tabelayı incelediklerini dile getiren Tokmak, tabelayı yapan Ali Saraç’ın oğlunun da tabelayı görmek için köye geldiğini hatırlattı. Tabelanın bulunduğu bölgedeki eski dükkanları yıkmayı düşündüklerini fakat kültürel bir anlamı olduğu için yıkmaktan vazgeçerek köy muhtarlığının korumasına altına aldıklarını ve sahiplendiklerini dile getiren Tokmak, “Tabeladaki boya şuana kadar herhangi bir işlem görmedi. Pasta, cila da yapılmadı. Aynı orijinalliğini koruyor. Yıllardır bu şekilde asılı duruyor orada” dedi.

Köy sakinlerinden Hasan Yalçın ise çocukluk yıllarından beri hatırladığı tabelayı yapan ressamın oğlunun köye gelerek tabelayı istediğini belirterek, tabela üzerindeki kadın resminin de ablasına ait olduğunu söylediğini kaydetti.

Kaynak: http://www.gumushane.gen.tr/v2/gumushane/bu-tabela-herkese-herkes-bu-tabelaya-bakiyor-h13668.html#ixzz3tuJFq1vn
Follow us: @gumushane on Twitter | gumushane.gen.tr on Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here