Ana Sayfa Kültür Sanat Huzurevindeki “nineler” gençlik kampında

Huzurevindeki “nineler” gençlik kampında

0
382

Kastamonu’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen gençlik kampına, huzurevinden yaşları 65 ila 89 arasında değişen 4 kadın da katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen Kastamonu Yolkonak Gençlik ve İzcilik Doğa Kampına katılan 208 gençten gönüllü olan 20’si, Kastamonu Huzurevi’ni ziyaret etti. Öğrenciler, ziyarette huzurevindeki yaşlılara karanfil verdi.

Yaşlılarla sohbet eden öğrenciler, sağlık koşulları uygun olan Melahat Kömürcü (65), Reşide Ercan (89) Hatice Terim (78) ve Emine Yok’u (78) kamp alanına davet etti. Burada farklı bir gün geçirmesi planlanan yaşlı kadınlara kamp alanında görevlilerle önce okçuluk eğitimi verildi.

“Nineler”, daha sonra Kastamonu’ya özgü taş baskı yaptı. Yaşlı kadınlar, daha sonra öğrencilerin yardımıyla bisiklete bindi. Son olarak paintball oynatmak için kampın yanında bulunan alana götürülen yaşlı kadınlar kamuflaj giydi ve hedefe atış etti. Yaşlı kadınların oldukça mutlu oldukları gözlendi.

Kastamonu Yolkanak kampı program sorumlusu Hilva Çilkız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlere kamp alanında farklı alanlarda bir hafta boyunca eğitim verdiklerini söyledi.

Kamplarına 208 gencin katıldığını belirten Çilkız, kamplarındaki etkinliklere huzurevindeki yaşlıları da katarak iki ayrı jenerasyonun bir arada bulunmasını sağladıklarını kaydetti.

Yaşlılarla kamplarında etkinlikler yaptıklarını anlatan Çilkız, “İki farklı yaş grubunu bir araya getirerek etkileşim sağlamayı hedefledik. Etkinliklerin yanında yaşlılarımızı müzikle de eğlendirdik hatta teyzemizin biri şiir okudu” dedi.

Kamplarda Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlerin dostluk, kardeşlik ve arkadaşlık duygularının pekiştiğini vurgulayan Çilkız, bu sayede gençlerin farklı kültürleri tanıma imkanı sağlandığını dile getirdi.

Etkinliklere katılan yaşlılardan Melahat Kömürcü, kampta çok eğlendiğini söyledi. Kampta yaptığı aktiviteleri daha önce hiç yapmadığına işaret eden Kömürcü, “Görmediğimiz şeyleri gördük, yapmadığımız şeyleri yaptık. Çok eğlendim. Buradaki herkesi çok sevdim” ifadelerini kullandı.

Kampa katılan gençlerden Beyzanur Sırakaya ise tatilini değerlendirmek için geldiğini belirterek, “Kampta yeni arkadaşlıklar kurdum. Ülkenin her yerinde bir arkadaşım oldu ayrıca huzurevindeki yaşlılarla aktivitelere katılarak farklı bir gün de geçirdik” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here