İnci kefalinin ‘tatlı yolculuğu’

0
255

Van Gölü’nde yaşayan ve yılın belli döneminde üreme için Norveç’teki somon balıkları gibi suyun akışının tersine yüzerek, tatlı sulara göç eden inci kefalinin yolculuğu izleyenleri adeta büyülüyor.

Van Gölü’ndeki tek balık türü olan inci kefali, üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında tatlı sulara zorlu bir yolculuğa başlıyor.

Her yıl aynı dönemde gölün tuzlu ve sodalı suyundan çıkarak tatlı sulara geçen milyonlarca inci kefalinin yolculuğu adeta büyülüyor.

Balık göçünün yoğun olarak görüldüğü Erciş ilçesindeki Bendimahi Çayı’nda balık bendine gelen yerli ve yabancı turistler, suyun akışının tersine yüzen ve önlerine çıkan engelleri adeta uçarak aşmaya çalışan balıkların eşsiz yolculuğunu izlemenin keyfini yaşıyor.

Nehrin her iki kıyısında oluşturulan mesire alanında bu muhteşem doğa olayını izlemeye gelen vatandaşlar, balıkların kutsal yolculuğuna tanıklık ederken bir yandan da aileleriyle piknik yapıyor.

Görsel şölene büyük ilgi
Yurt içi ve dışından Van’a gelen çok sayıda kişi inci kefalinin oluşturduğu görsel şölene tanıklık ediyor.

İstanbul’dan gelen Hatice Taşçı, AA muhabirine, ilk defa balık göçüne tanıklık ettiğini belirterek, balıkların oluşturduğu görsel şölene hayran kaldığını söyledi.

Van’ın birçok güzelliğe ev sahipliği yaptığını kaydeden Taşçı,”Burayı daha önce gören arkadaşlarım ve yakın çevrem hep anlatırdı. Bize de bugün görmek nasip oldu. Burayı ilk defa gördüm ve çok beğendim. Özellikle akıntıya karşı zıplayan balıkların görüntüsü çok güzel. Çok dikkat çekici bir durum. Burası sadece balık göçüyle değil, yeşil alanıyla da gayet hoş bir yer. Genelde doğuda yeşil alanların az olduğu yönünde bir algı var ama geldik gördük ki buralarda yeşil alan Batı illerine oranla daha fazla. Batı illerinde yaşayan herkesin kesinlikle buraları görmesi lazım.”dedi.

Balık göçünün turizm açısından tanıtımının yeteri kadar yapılmadığını ifade eden Taşçı, “Buralara daha fazla bakım ve yatırım yapılması gerekiyor. Eğer yeteri kadar ilgi gösterilirse buralar daha da güzel olur.” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here