Günde 2 bardak kanserden koruyor!

0
172

Dr. Selami Koçak Toprak, günde 2 bardak siyah çay içmenin kan kanseri riskini azalttığını, limon ve çam kokulu kimyasalların ise artırdığını açıkladı

Dördüncü Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları Kongresi’nde konuşan Ankara Üniversitesi Hemotoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selami Koçak Toprak, kan kanseri olmak istemeyenlerin kimyasallardan, tütünden ve obeziteden uzak durması gerektiğini söyledi.

İngiltere’de yapılan çalışmada, özellikle çam ve limon kokuları içeren çeşitli oda spreyleri, mumlar ve temizlik malzemelerinin içinde bulunan maddelerin kapalı ortamda kansere yol açan formaldehit maddesine dönüştüğü tespit edildi.

İtalya’da yapılan bir araştırmanın ise saç boyasının lenfoma kanseri gelişme riskini artırdığı tespit edildi.

Günde 2 bardak siyah çay kanser riskini azaltıyor
İtalya’da yapılan bir diğer araştırma ise sevindirici. 9 yıl boyunca günde 2 büyük bardak siyah çay içenlerde ise kan kanseri riskinin azaldığı kaydedildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hematoloji bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Muhit Özcan ise kan kanseri tedavi oranının yüzde 90’lara kadar çıktığını ancak hem dünyada hem de Türkiye’de kan kanseri görülme oranının binde 8 arttığını dile getirdi.

 

Haber7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here