Turistik mağara yeniden turizme kazandırıldı

0
195

Zonguldak’ta galeri, sarkıt, dikit, traverten ve milyonlarca yıllık mercan fosilleriyle ilgi gören Gökgöl Mağarası, yapılan düzenlemelerin ardından yeniden ziyarete açıldı.

Yaklaşık 3 yıl önce su bastığı için ziyarete kapatılan mağarada, valiliğin çabaları sonucu, 100 bin lira maliyetle tadilat ve düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi.

Vali Ali Kaban, mağaranın yeniden açılması dolayısıyla düzenlenen törende, doğal veya tarihi sit hükmündeki yapıları hassasiyetle koruyarak, onların gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak sistemler oluşturulması gerektiğini söyledi.

Mağaranın restorasyon çalışmalarının vakit aldığını belirten Kaban, şöyle konuştu:

“Selden kaynaklanan sorunların giderilebileceğini arkadaşlarımız bize gösterdi. Çok güzel bir çözüm oluşturdular. Kamuya açık yerleri herkese yüzde 100 beğendirmemiz mümkün değil. Asıl olan, işin doğasına ve hukuka uygun hareket edilip edilmediğidir. Ben de bunu ısrarla istedim. ‘Bu bize bir mirastır. Mirasımızı, bir mirasyedi gibi harcamayalım. Gelecek nesillere aktaralım’ dedim. Onlar da bu süreci bugüne getirdiler. Mağaramızın bundan sonra turizme yapacağı katkılarının büyük olmasını diliyorum.”

Daha sonra Kaban, beraberindekilerle mağarada, Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Akademik Oda Orkestrasının konserini dinledi, incelemelerde bulundu.

Galeri, sarkıt, dikit, traverten ve milyonlarca yıllık mercan fosilleriyle ilgi gören Gökgöl Mağarası, içinden geçen yer altı deresinin taşması sonucu yürüyüş yollarının çamurla kaplanması nedeniyle 2013’te ziyarete kapatılmıştı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here