Türkiye’den Gazze’ye 11 bin ton insani yardım

0
202

Türkiye-İsrail arasında varılan mutabakat kapsamında Gazze’ye ulaştırılacak 11 bin ton insani yardım malzemesi taşıyan “Lady Leyla” adlı gemi, Mersin Uluslararası Limanı’ndan yola çıktı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, geminin uğurlanması töreninde, Kadir Gecesi’nin kutlanacağı günde Filistin halkına, Gazze’ye yardım gemisi gönderilerek, dayanışmanın, yardımlaşmanın güzel bir örneğine şahit olunduğunu söyledi.

Gemideki 11 bin ton giysi ile gıdanın İsrail’in Aşdod Limanı’na, oradan da Gazze’ye ulaştırılacağını vurgulayan Elvan, “Türk Kızılayı yetkililerince teslim alınan bu insani yardımlar, Dışişleri Bakanlığımızın eş güdümünde yerine ulaşacak. Bu yardımları koordine eden, bu geminin yola çıkmasında gerekli hazırlıkları yapan AFAD’a, Türk Kızılayı ve Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

‘Türkiye, 79 milyon tek yürek olarak dik durdu’
“Bu yardım sürecine nasıl geldiğimizi biliyorsunuz.” diye konuşan Elvan, şöyle devam etti:

“Bizim şartlarımız vardı, yapılan görüşmelerde, uzun müzakerelerde Türkiye’nin ileri sürdüğü şartların tamamı kabul edildi. Türkiye, seçilmiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 79 milyon tek yürek olarak dik durdu. Hakkı, hakikati savundu. Bu sayede yeniden insani yardım kanalları açıldı. Huzurlarınızda Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Bugün bir daha görüyoruz ki Akdeniz’de kurulacak her gönül köprüsü Mersin’den başlıyor. Bu gemide sizin sadece insani yardım malzemeleriniz bulunmuyor. Sizin gönülleriniz, sevinçleriniz, sizin bayramları bayram yapan anlayışınız var.”

‘Terörle mücadele etmeye kararlıyız’
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırının sadece Türkiye’ye, Türk milletine değil, 6,5 milyar insanlığa yapıldığını belirten Elvan, şunları kaydetti:

“Terörün her türlüsü, sadece maruz kalan ülkeler değil, bütün insanlık için ortak mücadele edilmesi gereken günümüzün en büyük belasıdır. Bu belayla, birliğimizden, dirliğimizden, huzurumuzdan taviz vermeden devlet ve millet olarak sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız. ‘Lady Leyla’ sadece insani yardım gemisi değildir. Milletimizin uzattığı bir gönül elidir, şefkat elidir. Bayram sevincinin birlikte paylaşılmasıdır. Bu sevinci yaşamamıza vesile olan herkese teşekkür ediyorum. ‘Lady Leyla’ gemisi güle güle gitsin, yolu açık olsun.”

“Gemi, aslında bizim gönüllerimizi oraya taşıyor”
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Filistin halkının kaderine terk edilmemesi için diplomasinin de bütün imkanlarının Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından yerine getirildiğini söyledi.

Filistin’in hayati öneme sahip bütün konularında, Türkiye Cumhuriyeti’nin elinden geleni artırarak yapmaya devam edeceğini vurgulayan Kaynak, şöyle devam etti:

“Bunlar arasında birçok eğitim, sağlık, kalkınma, bilişim projeleri var. Bunların tamamını, bu anlaşmanın verdiği rahatlıkla inşallah çok kısa sürede tamamlayacağız. Gazze’de yaşanan bu insani dramın ardından evsiz kalan on binlerce insanın gıda, giyim, tedavi ve barınma gibi ihtiyaçlarının giderilmesi için daha onlarca projeyi hayata geçireceğiz. Bu gemide çok önemli gıda maddeleri var, çocuklara yönelik hediyeler var ama bütün bunların dışında, bu geminin alacağından çok daha fazlası, milletimizin Filistinli kardeşlerine sevgisi var. Bu gemi aslında bizim gönüllerimizi oraya taşıyor.”

Gemi uğurlandı
Kaynak, konuşmasının ardından Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve protokol üyeleriyle gemiyi uğurladı.

Un, pirinç, şeker ve gıda kolilerinden oluşan 11 bin tonluk yardımı malzemesi ile Gazzeli çocuklar için hazırlanan bayram hediyesi 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı ve 10 bin 104 oyuncak taşıyan “Lady Leyla”, İsrail’in Aşdod Limanı’na doğru hareket etti.

Geminin yaklaşık 30 saatte Aşdod’a ulaşması hedefleniyor.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here