Tarihi mezar taşlarında “karekod” dönemi

0
177

Anadolu’nun ilk Türk-İslam mezarlığı olarak bilinen Tokat’ın Niksar ilçesindeki Melikgazi Kabristanlığı girişindeki “Mezar Taşları Müzesi”nde bulunan mezar taşlarının üzerindeki yazılar, uygulanan proje sayesinde karekod sistemi ile okunacak.

Niksar Belediyesi Etüt ve Proje Müdürü Danişment Hüseyin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de karekod uygulamasının birçok anıt eserde uygulandığını söyledi.

Tarihi mezar taşlarını anlaşılır hale getirebilmek için her taşa karekod uygulaması yaptıklarını dile getiren Şahin, insanların cep telefonlarından veya internetten “danismentlilermirası.com” adresinden mezar taşlarında ne yazdığını, ne anlama geldiğini öğrenebileceklerini belirtti.

– “Uygulama Türkiye’de ilk”

Uygulamaya iki ay önce başladıklarını bildiren Şahin, şöyle dedi:

“Mobil telefonunuza karekod uygulaması indirdiğinizde ve bu uygulamayı mezar taşının karekod uygulaması ile eşleştirdiğinizde karşınıza internet sitesi geliyor. Böylece mezar taşında ne yazdığı, üç boyutlu fotoğrafları ve taşlarının kime ait olduğunu öğrenebiliyor. Bu uygulama Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.”

Mezar Taşları Müzesi’nin 2015 yılında 120 metrekarelik iki türbede hizmete açtıklarını anlatan Şahin, “İki türbede 250 mezar taşı var. Müzede sergilediğimiz mezar taşları Danişmendli, Selçuklu, Anadolu Türk beylikleri ve Osmanlı dönemlerine ait. Bu müzedeki mezar taşları, Melikgazi Kabristanlığı çevresindekilerden seçildi. Bunun dışında hiçbir yerden mezar taşı getirilmedi. Mezar taşı müzesinin maliyeti 50 bin lira civarında oldu.” sözlerine yer verdi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here