Sıcak havadan bunalanlar “mineral havuzu”nda serinliyor

0
172

Bolu’da sıcaktan bunalan vatandaşlar, serinlemek amacıyla Akkaya travertenlerindeki mineralli sulardan oluşan havuza giriyor.

Hava sıcaklığının 35 derece civarında seyrettiği kent sakinleri, merkeze 10 kilometre uzaklıkta Mudurnu yolu üzerindeki Akkaya travertenlerinde yer alan havuzlara girerek serinliyor.

“Bolu’nun Pamukkalesi” olarak adlandırılan ve yeşil doğayla bütünleşen travertenlere gelenler, bir yandan bölgedeki piknik alanlarında mangal yaparken, bir yandan da 20 derece sıcaklıktaki karbonik asit bakımından zengin mineralli suyun doldurulduğu havuzlarda sıcağın etkisinden kurtulmaya çalışıyor.

İbrahim Karaağaç, bulduğu her fırsatta ailesiyle Akkaya travertenlerine geldiğini söyleyerek, “Havaların çok sıcak olmasından ötürü buraya geldik. Pazar günü de buradaydık bugün de. Burası merkeze yakın olduğu için çok güzel.” dedi.

Karaağaç, travertenlere çocukluğunda anne babasıyla gelmeye başladığını belirterek, “Buraya 20 sene önce çocukken de gelirdim, o zaman bu kadar güzel değildi. Şu anda çok güzel. Bolu için ideal bir yer. Bolu’nun denizi yok ama burası var. Denizden de güzel burası. Denizin keyfini burada çıkartıyoruz.” diye konuştu.

Yer altından çıkan suların aynı zamanda şifalı olduğuna inanıldığını dile getiren Karaağaç, burada hem serinlediklerini hem de “şifalı sudan” faydalandıklarını sözlerine ekledi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here