Gümüşhane’de gölet inşaatı

0
138

Gümüşhane İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, 7 adet hayvan içme suyu göleti inşaatının hızla devam ettiğini bildirdi.

Akdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, İl Özel İdaresi Tarım Hizmetleri Birimi tarafından projelendirilen göletlerin inşasının 1 milyon 556 bin 376 liraya mal olmasının planlandığını belirtti.

Hayvan içme suyu göletlerinin merkezde Çamlıköy, Torul’da Bahçelik, Kürtün’de Söğüteli, Şiran’da Kavaklıdere, Köse’de Kayadibi, Kelkit’te ise Aziz ve Aşut köylerinde yapımına devam edildiğini vurgulayan Akdoğan, projeler için İl Özel İdaresinin öz kaynaklarının kullanıldığını ifade etti.

Akdoğan, göletlerdeki depolama fazlası suyun, içme ya da sulama suyu olarak kullanılabileceğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Kurum olarak bugüne kadar 14 adet hayvan içme suyu göleti yaptık. İnşası devam eden 7 adet gölet ve yapımı tamamlanan 3 adet sulama göleti ile toplam gölet sayısı 24’e yükselecek. Göletlerin ortalama gövde yüksekliği 10 metre. Projeler, son yıllarda artan kuraklığa bağlı olarak vatandaşların içme ve sulama suyu ihtiyacı da dikkate alınarak hazırlanıyor. Kelkit’e bağlı Aziz ile Köse’nin Kayadibi köylerindeki göletlerin beton imalatları hariç, diğerlerinin beton imalatları tamamlandı. Ortalama su hacimleri 15-25 bin metreküp olan göletlerin inşaatını yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here