Milli judocuların dağ koşusuna koruma köpekleri eşlik etti

0
323

Uluslararası organizasyonlara hazırlık kapsamında Bolu’da kamp yapan Judo Kadın Milli Takımı’nın dağ koşusuna, kamp merkezinin güvenlik köpekleri de eşlik ediyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Aladağ Kamp Eğitim Merkezi’nde kampa giren milli takım, antrenörleri gözetiminde antrenmanlarını gerçekleştiriyor. Kar kalınlığının yaklaşık 50 santimetre olduğu bölgede, kuvvet ve kondisyon ağırlıklı çalışma yapan sporcular, antrenmanlar kapsamında dağ koşusuna da çıktı.

Milli takımın, yaklaşık 70 dakika süren dağ koşusuna tesisin köpekleri de eşlik etti. Tesiste bulunan 2 bekçi köpeği, ormanlık alanda koşan sporcuları takip etti. Köpekler, koşuyu tamamlayan sporcularla tesislere döndü.

Milli takım antrenörü Muzaffer Alaçam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek rakıma sahip bölgede kondisyon ve kuvvet antrenmanları yaptıklarını söyledi.

Kampa katılan 34 sporcunun kar üzerinde dayanıklılık koşusu yaptıklarını anlatan Alaçam, “Salon içinde kısa koşularımız ve ağırlık çalışmalarımız var. Aynı zamanda judo teknik ve taktik çalışması yapıyoruz. Rakım yüksek olduğu için oksijen bol. Burası kondisyon için güzel bir yer. ” diye konuştu.

Mili sporcuların, zor şartlara alışması için karda koşu yaptıklarını belirten Alaçam, şunları kaydetti:

“Kızlarımız her antrenmanda 60-70 dakika koşuyor. Onların koşusu esnasında tesiste bulunan köpekler de sporcuların yanında oluyor. İlk başta sporcularımız köpeklerden korkuyordu ama belli bir süre geçince alıştılar. Artık köpeklerle koşuyorlar.”

Takım kaptanı Belkız Zehra Kaya da gerek rakımından dolayı gerekse de tesisin güzelliğinden dolayı her yıl burada kamp yaptıklarını ifade etti.

Antrenmanların güzel geçtiğini dile getiren Belkız, “Bizim antrenman yapabilmemiz için tüm imkanlar verilmiş. İlk etapta Bulgaristan’da yapılacak bir turnuvamız var. Oraya hazırlık yapıyoruz. Onun akabinde Avrupa Şampiyonası, İslam Oyunları ve Dünya Şampiyonası gibi çok büyük organizasyonlar var.” şeklinde konuştu.

Belkız, “Yaş ortalamamız çok genç. Türkiye gençler 23 yaş altında Avrupa ve dünyada derece yapmış sporcularımız var. Büyüklerde de tüm müsabakalarda derece yapmış sporcularımız bulunuyor. Türkiye’nin dualarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Milli sporcu Damla Çalışkan da her gün ormanlık alanda koşu antrenmanı yaptıklarını belirterek, “Bizim her gün burada 60 dakikalık antrenmanımız oluyor. Koşarken ormana gitmemiz gerekiyor. Yanımızda köpekler olunca kendimizi tedirgin hissetmiyoruz. Onlar bize güven veriyor.” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here