”Turisti Kazanan Geleceği Kazanır”

0
181

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince (TESOB) yaşama geçirilen ”Turisti Kazanan Geleceği Kazanır” projesi kapsamında 22 kursiyerin Malta’da İngilizce dil eğitimlerini sürdürdüğü bildirildi.

TESOB Başkanı Metin Kara, yaptığı yazılı açıklamada, 251 bin avro bütçeli projeyi 2016 yılında uygulamaya koyduklarını belirtti.

Proje kapsamında turizmle ilgili lise ve üniversitelerden mezun ya da turizm sektöründe çalışıp işsiz durumda bulunanlara ulaştıklarını ve yapılan mülakatlarda 20’si kadın 40 genci kursiyer seçtiklerini aktaran Kara, şöyle devam etti:

“25 ön büro, 15 servis olmak üzere iki ayrı eğitim grubu oluşturduk. 15 servis kursiyerimize 288 saat süreli meslek ve 120 saat İngilizce, 25 ön büro kursiyerimize 632 saat süreli meslek ve yine 120 saat İngilizce eğitimi verdik. Ayrıca her iki gruba genel beceri, rehberlik ve danışmanlık, stres yönetimi, kişilik analizi ve CV hazırlama eğitimleri verildi. Kursiyerlerimizin otellerimizde bir ay süreyle uygulamalı eğitim yapmasını sağladık.”

Kara, kursiyerler arasında yapılan sınavı kazanan 22 gencin Malta’da bir ay süreli İngilizce eğitimi almaya başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”Kursiyerlerimizin bölgemizde ve ilimizde turizm sektörüne büyük katkılar sağlayacaklarına inanıyorum. Bu projeyle Doğu Karadeniz’de turizm sektöründe görev yapan nitelikli personel sayısını artırmayı, bölgede turizmin kalitesini yükseltmeyi, genç istihdamı desteklemeyi ve işsizlik oranını azaltmayı amaçlıyoruz. Projenin adında da olduğu gibi, turist kazananın, geleceği de kazanacağına inanıyoruz.”

Malta’da eğitimlerin 3 haftadır devam ettiğini bildiren Kara, ”Hem dil eğitimi hem de turizm tecrübesi konusunda bu dönemin bize çok şey katacağına inanıyoruz. Hafta sonları yaptığımız gezilerle Malta ve İtalya’daki turizm uygulamalarını görüyoruz. Trabzon’a döndükten sonra bölgedeki turizm sektörüne katkı yapacağız. Hem meslek kurslarımız hem de buradaki dil kursumuz çok verimli geçti.” ifadesini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here