Ordu’da “bir milyon turist” hedefi

0
357

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, turizmde 2015 yılında yüzde 42, 2016 yılında yüzde 25 artış oranı yakalayan Ordu’da, bir milyon turist hedefine ulaşılacağını bildirdi.

Vali Balkanlıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ordu’nun, bir milyon turist hedefine 2018 yılında ulaşacağını belirtti.

Turizm anlamında önemli çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Balkanlıoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı’nın, Türkiye’ye turist getiren seyahat acentelerine sağlanacak 6 bin dolarlık destek kapsamına alındığını anımsattı.

Söz konusu desteğin, Ordu’ya gelecek turist sayısının artmasına önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Balkanlıoğlu, “Ordu olarak, bir milyon turist hedefimiz var. Bu hedefimize ulaşabilmek için yoğun bir tanıtım faaliyeti yürütüyoruz. Bunun neticesinde de ilimizi ziyaret eden turist sayısında ciddi bir artış meydana geldi. Yapılan bu düzenlemeyle birlikte özellikle Arap ve Körfez ülkelerinden ilimize çok sayıda charter seferleri gerçekleşecektir.” ifadelerini kullandı.

Balkanlıoğlu, yeni düzenlemeyle Türkiye’nin daha güneyinde tatil yapmayı tercih eden Rus turistin yanı sıra Karadeniz’e ilgi duyan Körfez ülkeleri turistleri ile İranlı turistlere yönelik önemli teşvikler sağlandığını aktardı.

Körfez turistinin son yollarda en çok tercih ettiği yerler arasında Karadeniz’in bulunduğuna işaret eden Balkanlıoğlu, “Turizmde geçtiğimiz iki yılda rekor artışlar yakalayan Ordu, bir milyon hedefine ulaşmak istiyor. 2015 yılında yüzde 42, 2016 yılında yüzde 25 artış oranı yakalayan Ordu’da, bir milyon turist hedefine ulaşacağız.” görüşüne yer verdi.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında yerli ve yabancı turist sayısında artış sağlandığına dikkati çeken Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

“Yaptığımız tanıtımlar sayesinde yeşili, mavisi, bozulmamış coğrafyası ile Karadeniz’in özeti konumunda olan Ordu yerli ve yabancı turistlerin yeni gözdesi haline geldi. Havalimanımızın teşvik kapsamına alınması ile birlikte turizm potansiyeli yüksek olan ilimizde ciddi manada bir hareketlilik yaşanacaktır. Ordu-Giresun havalimanı deniz üzerine kurulu ve Türkiye’nin en prestijli havalimanı olma özelliğini taşıyor. Bu da bizim için büyük bir şans. Turistlerin büyük bölümünü yerli vatandaşlarımız oluşturuyor. 50 bine yakını ise Arap turistlerden oluşuyor. Turizmin gelişmesiyle birlikte yatırım ve istihdamın artacaktır.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here