İnşaat işçisi hayalindeki cipi yaptı

0
169

Ordulu inşaat işçisi küçüklükten beri hayalini kurduğu cipi alamayınca aracını kendisi yaptı.

Korgan ilçesinde inşaatlarda işçi olarak çalışarak geçimini sağlayan 30 yaşındaki İbrahim Derme, pahalı olduğu için satın alamadığı cipi yapmaya karar verdi. Evinin yanındaki atölyesinde cip için malzemeler ve hurdaya ayrılmış bazı araçların parçalarını toplayan Derme, aracın çalışması için de benzinli bir otomobilin motorundan yararlandı.

Sanayi sacları kullanarak araca cip görüntüsü veren Derme, yaklaşık bir buçuk yılda yapmayı başardığı cipini çeşitli aksesuarlarla da süsledi.

“Pat pat” olarak bilinen tarım aracının tekerlerini araca takan Derme, zaman zaman bu aracı kullanıyor.

İbrahim Derme, cipinin olmasını çocukluğundan beri istediğini ancak imkansızlıktan dolayı hayalindeki aracı alamadığını belirterek, “Biz de cip alamıyorsak kendimiz yaparız dedik. Bu düşünceyle yaklaşık bir buçuk yıl önce çıktığımız zorlu sürecin ardından hayalimdeki cipe kavuştum.” dedi.

Türk milleti ve Karadeniz halkının istediği zaman her şeyin üstesinden rahatlıkla gelebileceğini vurgulayan Derme, normalde inşaat işçisi olarak geçimini sağladığını, hobileri ve merakları da bulunduğunu söyledi.

Önce cip için eksik malzemeleri toparladığını aktaran Derme, daha sonra izin aralarında ve boş günlerinde cipi tasarladığını belirtti.

Derme, aracını trafiğe açık alanlarda kullanmadığını da ifade etti.

“Cipi tek başına yapamazsın diye çok kişi bana söyledi, hatta bana inanmadılar böyle bir şeyi yapabileceğim konusunda.” diyen Derme, azmi sayesinde bunu başardığını söyledi.

Derme, “Yaptığım aracı gören gerçek cip olduğunu sanıyor. Hatta birçoğu el yapımı bir araç olduğunun bile farkına varmıyor. Bu da beni oldukça mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

Yaptığı aracı satın almak isteyen çok sayıda müşteri çıktığını anlatan Derme, “cipini” kimseye vermeyeceğini, hayaline yıllar sonra kavuştuğunu kaydetti.

Yaptığı cipin arazi şatlarına uyumlu olduğunu ve kendisini hiç yolda bırakmadığını dile getiren Derme, “Ben içimdeki istek ve arzularımı gerçeğe dönüştürdüm. Aynı şekilde isteyen herkes hayalini benim gibi gerçeğe dönüştürebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

– Vatandaşlar cipe büyük ilgi gösteriyor

Öte yandan, bölge halkı, inşaat işçisi tarafından el işçiliği ile yapılan cipe büyük ilgi gösteriyor.

Çevre sakinlerinden Hasan Yiğit, ilk defa böyle şey gördüğünü belirterek, “Biz de ilk gördüğümüzde gerçek cip sanmıştık. Daha sonra aracı incelediğimizde cipin el yapımı olduğunu fark ettik.” dedi.

İbrahim Derme’yi azminden dolayı kutlayan Yiğit, “Arkadaşımızın bu azmi inşallah bizlere de örnek olur. Kendisi hayalini gerçekleştirmiş. Demek ki isteyince her şey olabiliyor.” diye konuştu.

Sami İsen de inşaat işçisini tebrik ederek, Derme’nin ilk etapta böyle bir şeyi başaramayacağını düşündüğünü ancak herkesi yanıltarak böyle bir eseri ortaya koyduğunu söyledi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here