“Anne Üniversitesi”nde ilk ders zili çaldı

0
172

Ordu Üniversitesi ve Altınordu Belediyesinin iş birliğiyle düzenlenen “Anne Üniversitesi” projesi, 30 kursiyerin katılımıyla başladı.

İki kurum arasında geçen hafta imzalanan iş birliği protokolünün ardından anneler ve bebek bekleyenler için ilk “ders zili” çaldı.

Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi’nde yürütülen proje kapsamında, 30 kursiyere aile içi eğitim başta olmak çocuk gelişimi ve eğitimi, sağlık gibi konularda 8 hafta eğitim verilecek.

İlk derse katılan Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, önemli bir projeyi hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

Annelerin toplumun en önemli bireyleri olduğunun asla unutulmaması gerektiğini ifade eden Tekintaş, “TÜİK’in ilimiz için verdiği boşanma oranları oldukça yüksek ve ilimizin Türkiye sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alması bizleri fazlasıyla üzdü. Altınordu Belediyesi olarak bunun önüne geçebilmek ve süreci doğru yönetebilme adına ‘Anne Üniversitesine’ başlamak istedik. Bugün de ilk ders verilmeye başlandı.” dedi.

Tekintaş, kursu başarıyla tamamlayanlara daha sonra sertifika verileceğini bildirdi.

ODÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevket Metin Kara ise Altınordu Belediyesi ve Ordu Üniversitesi tarafından başlatılan proje sayesinde anne ve anne adaylarına çeşitli konularda en iyi şekilde eğitim verileceğini kaydetti.

Kara, anneleri eğitmenin, toplumu eğitmenin en kalıcı ve uzun soluklu yatırımı olduğunu vurgulayarak, “Anneyi eğittiyseniz, çocuğu eğitmişsinizdir. Çocukları eğitmek de geleceği eğitmektir. Türk toplumunda, aile toplumun temeli, ailenin temeli de annedir. Anneyi eğitmekte en doğru ve en kalıcı yatırım olsa gerek.” diye konuştu.

Kursiyerler de projeden duydukları memnuniyeti ifade etti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here