Çorum’da “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”

0
172

Çorum’da yaklaşık 200 kadın, bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla ”Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliğinde bir araya geldi.

İlk defa 2013 yılında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinliği kapsamında İzmir’de başlatılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, sosyal medya üzerinden iletişim kuran bir grup kadın tarafından Çorum’da da gerçekleştirildi.

Valilik önünde toplanan yaklaşık 200 kadın, bisikletlerini, balon ve çeşitli eşyalarla süsledi. Daha sonra Gazi Caddesi üzerinden yaklaşık 3 kilometre yol kateden kadınlar, bisiklet turunu Yunus Emre Parkı’nda Atatürk Anıtı’nda tamamladı.

Kadınlar, yaklaşık yarım saat süren etkinlikte çevredeki vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. Zaman zaman “Arabadan in, bisiklete bin”, “Bisiklet yolları istiyoruz” ve “Yollar egzoz değil, parfüm koksun” şeklinde slogan atan gruptaki bazı kadınlara eşleri ve çocukları da eşlik etti.

Bisiklet turunu organize eden Gizem Çataroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çorum’da ikincisi düzenlenen etkinliğe katılımın sevindirici olduğunu söyledi.

Bu yıl etkinliğin Türkiye genelinde 50 kentte düzenlendiğini belirten Çataroğlu, bisikletin, kent yaşamının bir parçası ve çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu vurguladı. Uygun bisiklet politikaları ve yollarının yapılması durumunda bisiklet kullanımının daha da yaygınlaşacağına inandıklarını dile getiren Çataroğlu, “Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yola çıktık. Çorum’da bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çataroğlu, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Katılım çok iyi oldu. Amacımız bundan sonraki yıllarda da daha fazla katılımla bu etkinliği yapmak.” dedi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here