Ağaç ve aydınlatma direğinden şiir okuyorlar

0
136

Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin okul bahçesindeki ağaçların dalları ile aydınlatma direklerine astığı şiir ve hadis yazılı kartlar ilgi çekiyor.

Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim gören ve şiire ilgi duyan 20 kız öğrenci, şiir ile hadisleri okul bahçesinde sergilemeye karar verdi.

Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Cemal Süreya gibi bazı ünlü şairlerin şiirleri ile hadisleri kartlara yazan öğrenciler, bunları da PVC kaplattı. Öğrenciler, daha sonra 60 civarında şiir ve hadis bulunan kartları okul bahçesindeki ağaç dalları ile aydınlatma direklerine astı.

Bahçede şiir ve hadis yazılı kartları gören öğrenciler, şaşkınlık yaşadı.

Projeye katılan 12. sınıf öğrencisi Mihriban Kaya, AA muhabirine, şiiri çok sevdiklerini, arkadaşları ile bunu paylaşmak için bu fikrin akıllarına geldiğini söyledi.

Aldıkları karar üzerine birkaç gün önce hazırladıkları kartları ders çıkışında arkadaşlarıyla okul bahçesindeki ağaç dalları ile aydınlatma direklerine astıklarını anlatan Kaya, “Şiir sevgimizi okuldaki tüm arkadaşlara aşılamak istedik. Arkadaşlarımızın şiir okuduklarında güzel hisler içinde olması bizi mutlu edecek.” dedi.

Kartların çoğunda şiir yazdığını, ayrıca hadisler de bulunduğunu belirten Kaya, “Okuyan, ilgi gösteren arkadaşlarımız oldukça sevindik, mutlu olduk. Bu çalışmaya okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz de şaşırdı.” diye konuştu.

Çalışmada yer alan öğrencilerden Ceyda Pak da okullarını çok sevdiklerini dile getirerek, “Bir anı bırakma niyetimiz vardı. Şiir okumayı ve yazmayı seviyoruz. O yüzden böyle bir fikir aklımıza geldi.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Cafer Esnemez ise ağaç dalları ve aydınlatma direklerindeki şiirleri okuduğunu aktararak, uygulamayı güzel bulduğunu söyledi.

Okul Müdürü Mehmet Köprü de okulda 15 gün önce göreve başladığını belirterek, “Öğrencilerimiz bize sürpriz olsun diye bahçedeki gezi yoluna şiir kartları asmışlar. Ülkemizin yetiştirdiği şairlerin şiirleri ile hadis yazılı kartlar var. Güzel bir uygulama oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here