Samsun’dan kısa kısa

0
111

Ladik Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı’nda başlattığı düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye Başkanı Selim Özbalcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu kurumlarının ve merkez caminin bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda, alanın yeterli olmayışı ve yolun dar olması sebebiyle yeni düzenlemeye gittiklerini, Emniyet Müdürlüğü önünde bulunan şehitlik abidesini kaldırarak, ilçe girişine daha görkemli ve daha güzel bir anıtı yeniden inşa ettiklerini belirtti.

Meydandaki trafoyu da başka bir alana taşıdıklarını söyleyen Özbalcı, eski yapıları kaldırıp meydanın kullanım alanını genişlettiklerini, asfalt yol çalışmalarının ardından Cumhuriyet Meydanı’nın çevre düzenlemesiyle yeni görünümüne kavuşacağını vurguladı.

Özbalcı, “Bir şehri gösteren meydanları, caddeleri ve sokaklarıdır. Çalışmaların tamamlanması ile Ladik güzel bir kent meydanına kavuşmuş olacak.” dedi.

– Güz dönemi hububat ekimi

Kavak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergin Taş, son yağışlarla nemlenen toprağın güz dönemi hububat ekimi hazırlıklarına uygun hale geldiğini bildirdi.

Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünlerde hava şartları ve toprağın nemli oluşunun buğday ve arpa ekimi yapacak çiftçiler için uygun zaman olduğunu söyledi.

Çiftçilerin bunu değerlendirmesi ve ekim çalışmalarını kasım ayı sonuna kadar tamamlaması gerektiğini dile getiren Taş, “Daha kaliteli ve yüksek verim elde edebilmek için toprağın hazırlanması, tavlanması, havalandırması, sertifikalı buğday tohumu kullanımı ve toprağın ihtiyaç duyduğu gübrenin atılması çok önemlidir. Çiftçilerimizin ekimlerini bu şekilde yapmaları, ekonomik yönden menfaatlerine olacaktır.” diye konuştu.

Taş, ilçede yaklaşık 120 bin dekar alanda buğday ve arpa ekimi yapıldığını kaydetti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here