Tarihi değirmeni ayakta tutmaya çalışıyor

0
117

Ereğli ilçesinde bir kişi dedesinin Çanakkale Savaşı’nda şehit olmasının ardından babası tarafından çalıştırılan tarihi su değirmenini ayakta tutmaya çalışıyor

Ormanlı beldesine bağlı Sinitli Mahallesi’nde 1805 yılında yapıldığı belirtilen su değirmeni, bölge halkının uzun yıllardır mısır unu ihtiyacını karşılıyor.

Osman Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, değirmeni ayakta tutmaya çalıştığını söyledi.

“Ben ve ağabeyim çocukluğumuzdan beri su değirmeninde babamızın yanında çalışıyorduk.” diyen Uzun, şöyle konuştu:

“Bu değirmende çok kuşaklar değişti. Dedelerden ve babamdan gelen değirmenciliği devam ettiriyoruz. Babamın, 1998’de hayatını kaybetmesinin ardından değirmenin tüm yükünü ben çekiyorum. Beldemiz, civar beldeler ve köylerden vatandaşlar değirmene geliyorlar. Getirdikleri mısırları değirmende öğütüyor, tenekesi 3 liradan mısır unu olarak veriyorum. Günde 25-30 teneke mısır öğütüyorum. Yörede buğday tüketimi fazla yok, arazinin büyük bir bölümü fındık ekili zaten.”

Değirmeni işletmenin zor olduğunu ancak gücü yettikçe vatandaşlara hizmet vermeye devam edeceğini ifade eden Uzun, “Benden sonra çocuklarımın veya torunlarımın bu mesleği devam ettireceğini pek sanmıyorum.” diye konuştu.

Belde sakinlerinden İsmail Üstün de tarihi su değirmeninin gelecek kuşaklara aktarılması için yetkililerin desteğine ihtiyacı olduklarını belirtti.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here