Triaj tatbikatı gerçeğini aratmadı

0
73

Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerince acil durumlarda hareket kabiliyetinin ölçülebilmesi amacıyla gerçekleştirilen triaj tatbikatı gerçeği aratmadı.

İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerince rektörlük binası önünden düzenlenen ve gerçek otomobil ve midibüsün kullanıldığı tatbikatta, senaryo gereği terör saldırısı sonrası meydana gelen trafik kazasında yaralanan çok sayıda hastaya durum değerlendirilmesi yapılarak öncelik sırasına göre müdahale edildi.

Çevredekilerce de ilgiyle izlenen ve 45 öğrencinin katıldığı tatbikata, 112 Acil Servis ekipleri ve UMKE görevlileri de destek verdi.

Tatbikatla ilgili gazetecilere açıklama yapan Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Ayşe Elkoca, insan yaşamı için ilk ve doğru müdahalenin önemine değindi.

Tatbikatta gerçeklik duygusunu uyandırması amacıyla otomobil ve midibüs kullandıklarını belirten Elkoca, triaj tatbikatının hastaları müdahale önceliklerine göre ayıklama amacı güttüğünü söyledi.

Elkoca, çok yaralamalı kazalarda hastaların hepsine aynı anda müdahale etmenin mümkün olamadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Biz de acil müdahale kurallarını öğrencilerimizin yaşayarak öğrenmeleri için bu tatbikatı yapıyoruz. Ülkemizde zaman zaman böyle kriz anları da yaşanıyor. Öğrencilerimiz mesleğe başlayınca sahada hiç görmediği bir kriz tablosuyla karşılaştığında ne yazık ki şaşırıp kalıyor. Öğrencilerimize bu anı yaşatıp meslek hayatlarında böyle bir durumla karşılaştıklarında gerçek hastalara doğru müdahale etmelerini amaçlıyoruz.”

– “Bizim için iyi bir deneyim oldu”

Senaryo gereği yaralı bir kadını canlandıran Paramedik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Ayşe Saygın da tatbikatta panikli hastalarla nasıl baş edebileceklerini öğrendiklerini aktardı.

Tatbikatta rolü gereği kazazede olarak onların psikolojisini anlamaya çalıştığına işaret eden Saygın, “Normal bir kazada ya da felakette insanların sadece kendilerini düşündüklerini anladım. Etrafındakileri düşünmüyorlar. Sadece kendilerini ve yaşama tutunma amaçlarını önceliyorlar. Bu tatbikat, insan hayatını kurtarma noktasında bizim için iyi bir deneyim oldu.” diye konuştu.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here