Sahil çamında reçine üretimi

0
80

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Ereğli ilçesinde ilk kez asit pasta yöntemi ile reçine üretim denemesi gerçekleştirildiği bildirildi.

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, yazılı açıklamasında, reçine üretiminin başarıya ulaşması durumunda kağıt sanayisinden kozmetiğe kadar geniş bir alana hitap edeceğini belirtti.

Mayıs ayı içerisinde kapalı yöntemle reçine üretimi tespiti yapılan 320 sahil çamında üretimin denendiğini aktaran Beşel, şunları kaydetti:

“Tespit edilen ağaçlara, reçinenin akması için tek delik delinerek hortum ile şişe bağlandı. 10 günde en az yarım litre reçinenin asılan kaplara dolduğu ağacın, kalınlığına göre bir litreden fazla reçine alınan ağaçların da olduğu gözlendi. Kızıl ve sahil çamı, reçine üretimine en uygun ağaç türüdür. İlk etapta Ereğli’de 320 sahil çamında reçine üretiminin ilk aşaması olarak çam gövdelerinden kabuk ve ağaca zarar vermeyen yara açma işlemi yapıldı. Reçinenin toplanacağı torbalar ağaçlara zımbalanarak takıldı. Her 15 günde bir yara açma işlemi tekrarlanarak reçine biriktirme işlemi takip edilmektedir. Eğer aldığımız sonuçlar tatmin edici olursa sahil çamının yayılış gösterdiği Bartın ve Zonguldak İşletme Müdürlüklerinde de büyümesini tamamlamış, artımı durmuş, gençleştirme çağındaki sahil çamlarında da 2019 yılında çalışma yapacağız.”

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here