Barhal Kilisesi

0
10

Barhal manastırı Artvin’in Yusufeli ilçesinin 12 km kuzeybatısında Barhal (Altınparmak) köyünde bulunmaktadır. Aslında bir manastırdır fakat geçen yılların ardından günümüze ancak kilise bölümü ulaşabilmiştir.

El yazması bir kitapta manastırın onuncu yüzyılda ikinci bağrat döneminde Vaftizci yahya adına yaptırıldığı yazmaktadır. Bina oldukça sağlamdır ve anıtsallığı ile dikkat çekmektedir.
Şu anda ise cami olarak kullanılmaktadır. 1770 yılında hicri 1184 3. Mustafa tarafından verilen berata göre imam Süleyman’ın ölümünden sonra Ahmet’in yarım akçe karşılığında imam hatipliğine getirilişini doğrulayan belge caminin önemini ortaya koymaktadır.

Kilisenin üç planlı üç nefli bazilikaldır ve duvarlarla birlikte ölçüldüğünde 28,55 × 18,65 m en-boy uzunluğuna sahiptir. Ulaşım kiliseye Yusufeli ilçe merkezinden kiralanacak araçlarla veya köylere kalkan köy servisleri ile ulaşabilirsiniz. Köy servisleri ile giderseniz köyden sonra yürümeniz gereken yaklaşık 2 km yol vardır. Manastır Altıparmak köyün merkezinden sol tarafa ayrılan yolun yaklaşık 2 km ilerisindedır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here