İtfaiyecilik Haftası

0
266

Gümüşhane Belediyesi İtfaiye Müdürü Harun Şeker, İtfaiyecilik Haftası nedeniyle kent merkezindeki esnaf ve vatandaşlara broşür dağıtarak, yangın ve yangından korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Şeker, her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasının İtfaiyecilik Haftası olarak kutlandığını belirterek, “Hafta nedeniyle biz de yangının ne olduğu ve nasıl kontrol altına alındığı hakkında vatandaşlarımıza bilgi veriyoruz” dedi.

Şeker, 25 Eylül 1923’te çıkarılan kanunla itfaiyeciliğin belediye hizmeti olarak kabul edildiğini kaydederek, “Bir itfaiyecinin görevleri arasında ilk olarak hayat kurtarmak, sonrasında mal ve çevreyi kurtarmak gelir. İtfaiyeci olmak çok zorlu bir meslektir, özverili ve cesaretli olmayı gerektirir. Bu yüzden görev süresince sürekli eğitimler düzenliyoruz ve tatbikatlar gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Yangının ortaya çıkmasındaki ilk nedenin dikkatsizlik olduğunu ifade eden Şeker, şunları söyledi:

“Ormanda ateş yakıp söndürmemek, sigara izmaritinin söndüğünden emin olmadan yanabilecek cisimlerin üstüne atmak gibi bu tür olaylar yangının yavaş yavaş başlamasına sebep olur. Evde, iş yerinde ortaya çıkan yangınlarda birey olarak ilk yapacağımız şey paniğe kapılmadan elektrik sigortasını kapamak, gazla çalışan bir ısınma sistemi varsa vanayı kapatmak olabilir ve ardından ücretsiz olarak hizmet veren 110 numaralı telefondan itfaiyeye haber verebiliriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here