Kadın muhtar mahallesini açık hava müzesine çevirdi

0
236

Samsun’un en eski yerleşim yerlerinden Ulugazi Mahallesi’nin 17 yıllık muhtarı Filiz Kavalcı, eski döneme ait fotoğraflarıyla süslediği ve bir açık hava müzesine dönüştürdüğü sokak ve caddelerde nostaljik bir ortam oluşturdu.

İlkadım ilçesi Ulugazi Mahallesi’ne 25 yaşında muhtar seçilen ve o dönem Türkiye’nin en genç kadın muhtarı olan Kavalcı, 17 yıldır görevini sürdürüyor.

Samsun’da “çevreci muhtar” olarak da bilinen Kavalcı, mahallenin sokak ve caddelerini, renk katmak için tablolarla süslüyor. Özellikle Ulugazi Mahallesi’nin Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait fotoğraflarını sergileyen Kavalcı, böylece vatandaşlara geçmişe yolculuk yaptırıyor.

Muhtar Kavalcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez 1999 yılında muhtarlığa seçildiğini ve o dönemde Türkiye’nin en genç kadın muhtarı olduğunu söyledi.

Samsun’un ilk kadın muhtarı olduğunu ve vatandaşların kendisine “muhtarlık yapamaz” gözüyle baktığını aktaran Kavalcı, “Herkes önce tedirginlik yaşadı çünkü ben ilk kadın muhtardım ancak seçildikten sonra yaptığımız hizmetlerle vatandaşları mutlu ettim, hem de kadın muhtar sayısının artmasına ön ayak oldum” dedi.

Kavalcı, çevre temizliğine büyük önem verdiğini vurgulayarak sokak ve caddelere renk katmak için de semti eski fotoğraflarla donattığını kaydetti.

Eskiyi yeni nesle taşıyabilmek için aracılık yaptığını ifade eden Kavalcı, şöyle konuştu:

“Sokakları açık hava müzesi haline getirmek çok mantıklı geldi bana çünkü insanlar kapalı ortamlara çok fazla gitmiyorlar. Böyle fotoğraflar sokaklarda olunca insanlar geçmişini görüyor. Hatta Samsun’dan büyük şehirlere taşınmış bazı vatandaşlar döndüklerinde fotoğrafları görünce ‘burası bizim eski sokağımız ve evimiz’ diyor. Bize gelip fotoğrafları mevcutsa almak istiyor. Biz de eski sokak ve evlerinin hatıralarını yaşatmak için fotoğrafları kendilerine veriyoruz.”

Kavalcı, eski fotoğrafların mahallenin hemen hemen tüm sokak ve caddelerinde bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here