Kar yağışı arıcıları tedirgin etti

0
215

Doğu Karadeniz’de etkili kar yağışı bölgede faaliyet gösteren arıcıları tedirgin etti.
Meteorolojinin soğuk hava uyarısının ardından 14 Mart’ta başlayan kar yağışı, Ordu’nun birçok ilçesinde etkili oldu. Kar yağışıyla hava sıcaklığında ani düşüş yaşanırken, arı kovanları da kar altında kaldı.
Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arıcılar olarak kar yağışı beklemediklerini ve yağan karın kendileri için sürpriz olduğunu söyledi.
Bölgede hava sıcaklığının düşmesiyle ortaya çıkan zirai don riskinin arıcıları tedirgin ettiğini belirten Aydın, “Zirai donun her şeye etkisi ve zararı olduğu gerçek. Bunun en başında tarım ürünleri, ardından arılar geliyor” dedi.
Aydın, kar yağışı öncesi bölgede hava sıcaklığının 20 derecelere kadar çıktığını anımsatarak, “Dolayısıyla ısının yükselmesiyle arılar mevcudundan fazla yavru attı. Bir anda soğuk hava geldiği için bu yavrular tehlikeye girmiş oldu. Temennimiz zirai don olmaması. Aksi durumda yavru arılar bu soğuğa fazla dayanamaz” diye konuştu.
Arıcıların zirai don karşısında tedbir almalarının çok mümkün olmadığını dile getiren Aydın, “Üreticilerimizin kovanlarını kar ve soğuk havadan korumak için sıcak bölgelere taşıması lazım. O da çok maliyetli. Bundan dolayı taşımak çok mümkün görünmüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Aydın, olası zirai donun arılara zarar vermesiyle yeni sezonda üretimin düşebileceğini sözlerine ekledi.
Öte yandan Gölköy ilçesindeki arıcılardan Kenan Yücel ve Bahri Katırcıoğlu, henüz kar yağışının olumsuzluğunu görmediklerini ancak don karşısında endişeli olduklarını dile getirdi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here