Kar yağışı balık fiyatlarını yüksellti

0
228

Bartın’da etkili olan kar nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca balık fiyatları yükseldi.

Kentte yoğun kar ve rüzgar, balık fiyatlarına da olumsuz yansıdı. Balıkçılar, kötü hava koşulları nedeniyle denize açılamayınca balık fiyatları da arttı.

Kentte balıkçılık yapan Veli Toprak, AA muhabirine, kentteki balık fiyatlarında büyükşehirlere göre ciddi oranda yükselme olmamasına karşın kısmi bir artış olduğunu söyledi.

En büyük artışın hamside olduğunu, 2-3 gün önce kilogramı 7,5 lira olan balığın fiyatının 10 liraya yükseldiğini ifade eden Toprak, “2 gün öncesine kadar denizden barbun, mezgit, istavrit, levrek ve hamsi bol miktarda çıkıyordu. Yoğun kar yağışı ve Karadeniz’deki rüzgar nedeniyle balıkçıların çoğu denize açılamadı, bu da fiyatları etkiledi” dedi.

Toprak, mezgitin kilogram fiyatının 5 liradan 7 liraya, barbunun 7,5 liradan 10 liraya yükseldiğini dile getiren Toprak, “İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerdeki hallerde balık fiyatları çok daha fazla artarken Karadeniz’de fazla artış olmuyor. Biz, ‘balık az veya yok’ diyerek fiyatları fahiş oranlarda arttıramıyoruz. Karadeniz’deki tüm balıkçılar böyledir. Keşke daha ucuza satabilsek. İnşallah havaların düzelmesiyle fiyatların da düşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here