“Kara boğa” heykelinin kara talihi değişmedi!

0
233

Artvin’de ilk kez birebir ölçüyle Heykeltraş İsmail Akhanlı tarafından yapılan, boğa güreşlerinin şampiyonlar ligi olarak kabul edilen Kafkasör boğa güreşlerinde başaltında 3 yıl üst üste şampiyon olmuş Murgullu Boğacı Hasan Gündoğdu’na ait adı Karaboğa olan boğanın heykeli, Gürcistan’a hediye edilmiş, uzun süre götürülmeyerek, Artvin’de şu anki Festival Cafe’nin olduğu yere konmuştu. Daha sonra gazetecilerin haberi takip etmesi ve Gürcistan heyetinin daha sonraki ziyaretinde Boğa heykelinin neden verilmediğini sorması, Karaboğa heykelinin Gürcistan’a götürülmesinde etkili oldu.
BİR AN ÖNCE ONARILMASI GEREKİYORDU
Heykel 2012 yılında vinç yardımıyla kamyona yüklenip Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’a gönderilmişti. Hatta heykel “Batumi EXPO 2012” fuarında sergilenmişti. Fakat aradan geçen 3 yıl sonra 1,5 tonluk heykel Batum’da olcukça kötü durumda olduğu gözlendi. Heykeltraş İsmail Akhanlı tarafından İki yılda çok zor şartlarda tamamlanan Karaboğa heykeli şimdi Batum’da çürümeye terk edilmiş durumda. Karaboğa heykelinin talihi yapıldığı günden beri adı gibi kara oldu.
Boğa Heykeli Artvin’de iken,30. Kafkasör Festivali’nde sergilenmiş, burada Gürcistan heyetine hediye edilmiş, Kafkasör’den indirilmesi esnasında, daha sonra valiliğin önüne indirildikten sonra başına gelmedik kalmamış, son olarak Festival Cafe içindeki bahçeye konulmasına kadar adeta heykel sorun olmuştu!.
Maalesef Gürcistan’da Kara Boğa heykelinin kara talihi(!) peşini bırakmadı. Son halini görenler, “bu eser emek ile sanat aşkıyla yapılmış. Maalesef burada da çok kötü durumda. Bir an önce onarılması gerekiyor. Terk edilmiş bir yerde ne olduğu neden burada olduğu nereden getirildiği, kim tarafında yapıldığı, Türkiye Gürcistan dostluğu adına hediye edildiği ile ilgili bir tek bilgi bulunmadığı gibi, terk edilmiş görünümü nedeniyle herkes ona zarar veriyor, üstüne biniyor, çiziyor.
KARABOĞA HEYKELİ HARABE HALİNE GELDİ!
Karaboğa heykeli şimdilerde harabe haline geldi. Terk edilmiş bir şekilde kimin yaptığı, bulunduğu yere nereden nasıl getirildiği, özellikleri hakkında ne Türkçe ne de Gürcüce hiçbir bilgi bulunmuyor. Resim öğretmeni ve heykeltıraş AÇÜ Okutmanı Akhanlı’nın Yılmazlar A.Ş’nin de desteğini alarak 2 yıla yakın zaman çok özel ve fedakarca çalışmasıyla yapılan Karaboğa heykeli sanat eseri olarak herkesin beğenisini kazanmıştı.
Karaboğa heykelinin Gürcistan’daki içler acısı halini konuyu yapım aşamasında en başından beri takip eden gazeteciler olarak Gürcistan Acara Özerk Hükümet yetkililerine iletiyoruz. Nasıl ki, Türkiye’de, Artvin Kafkasör’de hem TRTve diğer kanallarla birlikte bölgede bulunan Acara TV önünde verilen sözün yerine getirilmesi için gazeteciler olarak sonuna kadar takibini yapmışsak, aynı şekilde Karaboğa’nın sanat eseri heykelinin layık olduğu bir yere konarak, hikâyesi, yapanı ve özelliklerini içeren bir tanıtım yazısıyla birlikte sergilenmesini acilen onarımının sağlamalarını istiyoruz. Gerçekten içler acısı bir fotoğrafla karşı karşıyayız.
KARABOĞA HEYKELİNİN HİKÂYESİ
Kafkasör Boğa Güreşlerinde başaltında baba-oğulun uzun süren güreşinden heykel fikri ortaya çıktı Karaboğa Murgullu boğa yetiştiricisi Hasan Gündoğdu’ya aitti. Üç yıl üst üste şampiyon olmayı başarmış, iki yıl ise oğlu genç Karaboğa ile finalde güreşmişti. Kafkasör boğa güreşlerinin sunucusu Ahmet Yaşar Kınalı sunum esnasında baba oğulun güreştiğini söylemesi ve güreşin de uzun sürmesi karşısında duygulanan ressam ve heykeltıraş İsmail Akhanlı, bu boğanın ölümsüzleştirilmesi gerektiğini düşünmüş ve çalışmalara başlamıştı. Birçok kez Murgul’a giderek Karaboğa’nın binlerce fotoğrafını çekmiş ve heykelini yapmaya başlamıştı. Heykel yapımı ise yaklaşık 2 yıl sürmüş ve bu çalışmalara Yılmazlar A.Ş.’de önemli destek vermişti.
KARA BOĞA 2008 YILINDA OĞLU İLE YENİŞEMEMİŞTİ
Karaboğa 2008 yılında oğlu olan boğa ile finalde güreşmiş, güreş çok uzun sürmüş, hayvanlar çok yorulmuştu. Boğa sahipleri Karaboğa’yı şampiyon ilan etmek için anlaşınca güreşe son verilerek Karaboğa şampiyon ilan edildi. Karaboğa’nın oğlu bu yıl Karaboğa’nın yerini alacakken yakalandığı ishal hastalığından kurtulamayarak öldü. Karaboğa’nın geçen yıl son kez güreştiğini düşünürsek oğlu genç Karaboğa yıllarca bu unvanı sürdürebilecekken maalesef olmadı. Sahibi Zaim Güney bunun nazar olduğunu söyleyerek üzüntülerini dile getirmişti.
TRT 2 DAKİKA 40 SANİYELİK HABER YAPMIŞTI
Öte yandan TRT’nin ana haber bülteninde heykelin Artvin Valisi ve Belediye Başkanı tarafından Gürcistan’a hediye edildiğine dair 2 dakika 40 saniye süren özel bir haber yapıldı. Haberde Kara boğa’nın hikayesinin film yapılacak kadar değerli olduğu belirtildi. Acara TV ise Efsane Karaboğa heykelinin Türk yetkililerce kendilerine hediye edildiği ve yakında Gürcistan-Acara’da olacağı yönünde haber yayınladılar.
2010 yılında yapılan 30. Kafkasör Kültür-Sanat Festivali’nde sergilenen Karaboğa heykeli Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün tarafından komşumuz Gürcistan’a dostluk adına verilmesini önermiş, dönemin valisi Mustafa Yemlihalıoğlu da öneriye sıcak bakmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hediyesi olarak verilmesini onaylamıştı.
GAZETECİLER KONUYU GÜNDEME TAŞIDILAR!
Ancak daha sonraki gelişmelerde bu, çeşitli nedenlerle gerçekleşememiş ve Karaboğa heykeli de bir türlü söz verilen Gürcistan’a gönderilememişti. Aradan 2 yıl geçtikten sonra heykelin Batum’a hediye edildiğinde orada , Kafkasör’de, boğa heykelinin yanında bulunan Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Hükümet Başkan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı olan Levan Antadze’nin geç kalan Karaboğa heykelini sorması üzerine konuyu yeni Vali Necmettin Kalkan’a ileten gazeteciler, verilen sözün tutulması gerektiğini, bunun ülkelerarası ilişkilerde göz önünde tutulan önemli bir detay olabileceğini düşündüklerini söylediler.
Bunun üzerine Artvin Valisi Necmettin Kalkan konu hakkında bilgi sahibi olmadığını ancak böyle bir durum söz konusu ise Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün‘le konuşacağını söylemişti. O görüşme sonrası heykel 2012 yılı Mayıs Ayı’nda Batum’a götürülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here