Karadeniz’ in incisi Hamsiköy Fırın Sütlacı

0
505

Adını Maçka’ nın yüksek rakımlı köyünden alan, günlük taze sütün 4 saat kaynaması ve fırınlanması ile ortaya çıkan Hamsiköy Fırın Sütlacı, tadıyla yiyenleri başka dünyalara götürüyor.
Damaklarda adeta bir lezzet şöleni yaşatan Hamsiköy Fırın Sütlacı, kış aylarında hem tatlı anlar yaşamak hem de protein almak isteyenlere hitap ediyor. Tamamen doğal ürünlerle harılanan ve yapımında hiçbir katkı maddesi kullanılmayan Hamsiköy Fırın Sütlac’ ı yaklaşık 4 saat kaynatılan günlük sütlerin toprak çömlekler içinde fırına verilmesiyle hazırlanıyor.

firinda-sutlac-11798
Hamsiköy sütlacı için gerekli malzemeler;
2,5 lt günlük taze süt

1 kase pirinç

2 su bardağı toz şeker

1 su bardağı fındık kırığı ( üzerine dökmek için )

1 yumurta

1 çay kaşığı ucu kadar tuz

Sütlacın yapılışı;

Yayvan ve geniş bir tencerenin içine bir miktar su koyalım, 1 kase pirinci ilave edip ocağın üzerinde haşlamaya bırakalım. Kaynama işlemi biten pirinçlerin üzerine 2,5 lt sütü ağır ağır ekleyelim. Kıvamlaşmaya ve koyulaşmaya başladıktan sonra da tuzu ve şekerimizi ilave edelim.
Tam anlamıyla kıvamına geldikten sonra, varsa toprak kaselerimize aynı oranlarda aktaralım. Yumurtamızın sarısını biraz sütlaçtan ilave ederek inceltelim ve kaselerdeki sütlaçlarımıza eşit oranda dağıtalım. Sütlaç kaselerini fırınımızın tepsisine dizelim ve tepsimizi fırına koyarken yanına bir bardak su koymayı unutmayalım. Sütlaçların üzerleri kızarıncaya kadar bekleyip fırından çıkaralım ve soğuması için bırakalım. Hamsiköy sütlacımız artık hazır ve üzerlerini fındıkla süsleyerek servi edelim. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here