Karadeniz’ in İncisi İnkumu

0
515

İnkumu; Bartın’a (binek araç veya toplu taşıma ile) ortalama 10 km mesafe, 15 dakika süre uzaklığında, yemyeşil doğası, masmavi denizi olan ve türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için belediyece koruma altına alınan kum zambaklarını bünyesinde barındıran kumsalıyla eşsiz güzelliklere sahip bir beldedir.

37838564

Bartın halkıyla birlikte her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği İnkumu, sadece kentin ve bölgenin değil denize kıyısı olmayan başta Ankara gibi birçok şehrin gözdesi konumundadır.

Belde, 3 km uzunluğundaki plajı ve dağın yamacına kurulmuş yazlık evleriyle tam bir sahil kasabası görünümdedir.

İnkumu plajının, insanlar için cazip olmasının en önemli sebeplerinden biri temizliği ve diğer Akdeniz, Ege ve Karadeniz plajlarına nazaran korunmuş olmasıdır.

14633205

Tatil beldesinin her yıl binlerce insanın uğrak yeri olmasında Bartın Belediyesi’nin özellikle tatil sezonu öncesi hazırlıkları ve bunun yanı sıra, sezon başlangıcından sonuna kadar 24 saat boyunca ihtiyaç duyulan temizlik, alt yapı üst yapı, çevre düzenleme ve güzelleştirme çalışmaları gibi tüm belediye hizmetlerini kesintisiz şekilde vermesi oldukça etkili olmuştur. Bartın Belediyesi aynı zamanda Zodyak botlar, cankurtaranlar ve güvenlik şeritleri gibi çok sayıda önlemle olası boğulma vakalarına karşı da etkili tedbirler almaktadır.

Yüzmeye ve güneşlenmeye elverişli deniz ve kumsalı, meşhur günbatımı kayası, mağarası ve eşsiz manzarasıyla İnkumu için Bartın’a gelenler 3 bin yıllık köklü bir tarihi olan bu kentin tarihi, coğrafi ve kültürel güzelliklerine sahip yerlerini de ziyaret edip yakından görme fırsatı bulmuş olmanın mutluluğuyla tatilin tadını çıkarmaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here