Karadeniz usulü miras paylaşımı

0
356

Rizeli iki kardeş, paylaşamadıkları babalarından kalma ahşap evi, motorlu testereyle ikiye böldü.

Rize’de iki kardeş, babadan miras kalan ahşap evi paylaşamayınca çareyi evi ortadan ikiye bölmekte buldu. İstanbul’da yaşayan Ali ve Ahmet Kangel kardeşlerin, Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Çiçekli köyünde oturan babaları yıllar önce yaşamını yitirdi. Miras olarak ise yaylada ahşap bir ev kaldı. Ahmet Kangel evin yıkılmamasını, ahşap şekliyle korunarak onarılmasını isterken, Ali Kangel yıkımda ısrar etti.

EŞİT ORANDA PAY ETTİLER
Bu anlaşmazlık bir türlü çözüme kavuşmayınca devreye köyün muhtarı ve ihtiyar heyeti girdi. Ev eşit oranda pay edilecekti. Yaklaşık 150 metrekarelik evde ölçüm yapıldı. Sonrasında motorlu testereyle ikiye bölündü. Ali Kangel kendi payına düşen 75 metre karelik eski evi yıkarak yerine diğer eve bitişik yeni bir ahşap ev inşa etti. Ahmet Kangel ise henüz daha çalışmalara başlamadı ancak ortaya ilginç bir görüntü çıktı.

‘HATIRALARIMIZ VAR’
Yaz aylarında geldiklerinde yayla evinde kalan kardeşlerden Ali Kangel “İş inada binince böyle bir karar alındı. Evet, ilginç bir görüntü ancak mecburiyetten” derken, Ahmet Kangel, “Eskiyi koruyarak yaşatmak en güzeliydi. O evde hatıralarımız vardı. Şimdi yarısı gitti. Ama ben diğer yarısını koruyacağım” dedi. İki kardeşin akrabası Aslan Kangel de “Biz ikna etmek için çok uğraştık ama olmadı. Bütün köy böyle olmasını uygun gördü. Onlar da uydular” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here