Karadeniz’de petrol sondajı

0
236

Türkiye’nin 3 boyutlu derin sismik arama yapabilen gemileri MTA Turkuaz ile Barbaros Hayrettin Paşa, Akdeniz ve Karadeniz sularında daha aktif faaliyet yürütecek.

Türkiye, doğalgaz ve petrol arama çalışmalarını sürdürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde düzenlenen IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansı’nda ülkemizin Akdeniz ve Karadeniz’de iki gemiyle büyük bir petrol araması başlatacağını açıkladı. Albayrak, 3 boyutlu derin sismik arama yapabilen MTA Turkuaz ile Barbaros Hayrettin Paşa gemilerinin iki denizde de daha aktif olacağını vurguladı.

PETROL VE DOĞALGAZ ARAYIŞI HIZLANDI

Son dönemde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına daha da hız verdiklerini belirten Albayrak, “Bu yıl Karadeniz ve Akdeniz olmak üzere arama ve sondaj konularında önemli hamlelerimiz olacak” dedi.Albayrak, Türkiye’nin, enerji alanında önemli değişikliklerin, yatırımların ve hamlelerin gerçekleşeceği yeni bir döneme girdiğine işaret etti.
KAYNAKLARIN %60’TAN FAZLASI ÇEVREMİZDE
Dünyadaki petrol ve doğalgazın yüzde 60’ından fazlasının Türkiye’nin yakın çevresindeki bölgede bulunduğuna dikkat çeken Albayrak, “Dört bir tarafında birçok enerji kaynağı ve zenginlikler bulunan Türkiye’nin, bölgesindeki en istikrarlı ve güçlü ülke olmasının getirdiği sorumluluk ve enerji arz güvenliğinde oynadığı rolü itibarıyla, ülkemiz gelecek dönemde de kararlı ve yoğun çalışacak” diye konuştu.

Türkiye’nin son yıllarda doğalgaz depolama ve kaynak çeşitliliği konusunda çok önemli yatırımlara başladığının altını çizen Enerji Bakanı Albayrak, birçok alanda yatırımların hayata geçirilmesine devam edileceğini belirtti.

Yabancı yatırımcı çok iştahlı

Albayrak, dünyanın en prestijli enerji konferanslarından biri olan CERAWeek’te gerçekleştirdikleri görüşmelerde, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini “çok iştahlı” bulduğunu belirtti. Albayrak, bunun gelecek dönemde “Büyük Türkiye” hedefine ulaşılması adına umut verici olduğunu vurguladı. Albayrak, şöyle konuştu: “Bölgemizin enerji politikaları noktasında çok kritik mevzuları muhataplarımızla değerlendirdik. Özellikle Türkiye’nin mevcut konumu hakkında çok önemli fikir alışverişlerinde bulunduk.”

Trabzonajans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here